09 września, 2013

Rafał Milach na otwarcie Andel's Photo w Łodzi.

30 lipca w Hotelu Andel's w Łodzi odbyła się inauguracja nowego cyklu artystycznego, pod nazwą Andel's Photo. Hotel od początku swojego istnienia tworzy własną kolekcję sztuki współczesnej i organizuje kuratorską serię Andel's Quartet. Teraz pojawia się dodatkowo oddzielny program promujący najciekawszą fotografię z Polski. 


Projekt rozpoczął z przytupem Rafał Milach islandzkim cyklem „In the car with R”. Fotografie powstawały w ramach Is (not) - głośnego przedsięwzięcia kolektywu Sputnik Photos i islandzkich pisarzy, którzy weszli z fotografami w dialog. W ten sposób powstała książka i wystawa. Usamodzielnione „In the car with R” różni się od sputnikowego wydania. Tu prace ułożone są swobodniej, krążą wokół 29 krótkich uwag, esejów spisanych przez Huldara Breidfjorda. W zgrabnych, białych gablotach artysta gromadzi notatki, spiętrza skojarzenia z literaturą drogi pióra swojego islandzkiego przewodnika, tworząc wciągającą opowieść bardziej o samej podróży i relacjach międzyludzkich niż o tym konkretnym kraju. 


W przestrzeniach hotelu obejrzeć można fragment całego cyklu, choć już po tej prezentowanej części widać, że Milacha coraz bardziej interesuje podążanie za intuicją i mieszanie różnych form ekspresji fotograficznej, jak gdyby jeden aparat, jeden sposób fotografowania mu nie wystarczał. Ta totalność współgra z czasem zabawnymi, czasem gorzkimi czy ironicznymi komentarzami Breidfjorda, dodając im wizualnych referencji. 
Na koniec zaznaczyć warto, że „In the car with R” ukazało się również pod postacią książki zaprojektowanej przez stale współpracują z fotografem Annę Nałęcką. Nagradzanej i komentowanej książki na rynku już nie ma. Ten kto zdążył ją zakupić, może więc nazwać się szczęściarzem i poznać całą opowieść z podróży dookoła Islandii.

Wystawa w hotelu Andel's potrwa do 22 września.

 Tekst: Jakub Śwircz

zdjęcia dzięki uprzejmości artysty

2 komentarze:

Ola Soćko pisze...

<3


http://lovelyminiatures.blogspot.com/

Marek Patryk pisze...

www.gaming-coast.com