30 listopada, 2013

Kolekcjonowanie oryginalnych prac filmów animowanych

Kolekcjonowanie oryginalnych celuloidów, projektów postaci, szkiców z filmów animowanych to jedna z prężniej rozwijających się na poboczu sztuki współczesnej gałęzi kolekcjonerstwa związana ze sztukami wizualnymi. W dużej mierze opiera się na tej rozbrajającej urodzie bajkowych postaci jakie znamy z naszego dzieciństwa i tęsknoty do czasów kiedy Bolek i Lolek, Flinstonowie, Myszka Miki czy Reksio były najważniejszymi postaciami naszego dziecięcego uniwersum. Coraz częściej, również w Polsce dostrzegana jest kulturowa rola kreskówek a postacie tam występujące bardziej są nam bliskie niż antyczni herosi. Można zauważyć, iż w świadomości kolejnych pokoleń powoli Wenus z Milo czy Herkules ustępują miejsca Myszce Miki i Batmanowi. Być może już dla kolejnych pokoleń, szkic Myszki Miki Walta Disneya będzie równie pasjonującym dziełem sztuki jak Narodziny Wenus Sandra Botticellego. 


Szkice, celuloidy i projekty z filmów animowanych to temat jeszcze nieokiełznany. Rzadko poza Stanami Zjednoczonymi prace z tego kręgu pojawiają się na rynku aukcyjnym i jeśli tak to głównie na specjalistycznych aukcjach związanych z ilustracją książkową i komiksem. Prace te są głównie materiałami roboczymi wykorzystywanymi w procesie produkcji filmu animowanego. Z tego powodu nie mają wielu cech do jakich przyzwyczailiśmy się na rynku sztuki tradycyjnej na przykład sygnatury czy datowania. Bardzo często trudno jest nawet ustalić autora gdyż w wielu przypadkach kolorowaniem czy rysunkiem klisz zajmowała się grupa artystów których nazwiska nie są znane. Dla kolekcjonerów nie jest to oczywiście główny problem, cieszą się z każdej możliwości zakupu pracy gdyż dostępność jest tu największym wyzwaniem.Na zdjęciach prace (folia, farby, akwarela na papierze) z różnych kreskówek Studia Se-ma-for z Bielska Białej, kolekcja prywatna.

1 komentarz:

qwerty pisze...

Gdzie i jak sprzedac celuloid jesli sie jest posiadaczem ? Desa dla mnie odpada, bo moim zdaniem pobiera za duzy procent.