27 czerwca, 2014

Już jutro druga aukcja Charytatywna dla Maxa. Zapraszamy!



Dwa lata temu odbyła się pierwsza, zakończona dużym sukcesem, Aukcja Charytatywna dla Maxa. Zebrane pieniądze pozwoliły na skuteczną terapię, rehabilitację i edukację Maxymiliana Buczkowskiego-Stępińskiego, ówcześnie ośmiolatka, z licznymi problemami m.in. ogólnym opóźnieniem rozwoju oraz epilepsją - chorobami będącymi pozostałościami operacji, jakie przeszedł w niemowlęctwie. Obecnie Max ma lat prawie 11, a zgromadzone wcześniej pieniądze w zasadzie uległy już wyczerpaniu. Ostatnie dwa lata udowodniły jednak, jak wiele może przynieść dziecku skuteczna terapia i rehabilitacja. Tych efektów, wysiłku Maxa i jego mamy, znanej artystki Doroty Buczkowskiej, nie można zaprzepaścić.
Dlatego już jutro, w sobotę odbędzie się kolejna aukcja charytatywna. Zebrane na niej pieniądze przeznaczone będą na dalszą rehabilitację Maxa. Na apel artystki oraz współorganizującej aukcję Agnieszki Gniotek odpowiedziało wielu artystów – łącznie licytowane będą aż 182 prac. W tym prace takich artystów jak: Łukasz Jastrubczak, Joanna Pawlik, Szymon Kobylarz, Zorka Wollny czy Paweł Żak. Miło nam, że licytowane będą również prace z naszej ostatniej teczki „Tribute to Moda Polska”, w której udział wzięła Dorota Buczkowska i która przekazała prace ze swojej teczki na tę aukcję. Ta aukcja to jedyna okazja kupienia pojedynczych prac, bo normalnie teczki sprzedawane są w całości.
Artyści zrobili co mogli, organizatorzy również, więc teraz czas na kolekcjonerów. Co prawda sobota to pierwszy dzień wakacji, ale pamiętajmy, że można licytować prace przez portal www.artinfo.pl lub też za pośrednictwem Agnieszki Gniotek (pod numerem telefonu 503 012 889 lub mailowo a.gniotek@gmail.com).
Zapraszamy!  Aukcja odbędzie się 28 czerwca 2014 r. o godz. 12.00 w Nowym Miejscu w Warszawie przy al. Jerozolimskich 51 m. 2. Wystawa przedaukcyjna będzie czynna jeszcze dziś w godz. 14.00-19.00.

Na zdjęciu: Karol Komorowski, Aleje Jerozolimskie Street View, 2013 (praca z teczki „Tribute to Moda Polska”).



26 czerwca, 2014

„Zmysł porządku” Ryszarda Woźniaka



Kilka tygodni temu zakończyła się wystawa „Zmysł porządku” Ryszarda Woźniaka, jaka miała miejsce w warszawskiej galerii Test. Jako że udało nam się zdobyć zdjęcia z tej wystawy prezentujemy poniżej relację wraz z tekstem autorskim artysty towarzyszącym wystawie.



„Oto jak przejawiają się moje obrazy. Przychodzą nie wiadomo skąd, rozgrywają się  w umyśle i odchodzą nie wiadomo dokąd. Manifestują się podobnie jak pojedyncze myśli na dowolny temat. Gdy okazują się być dostatecznie mocne, by budzić konkretne emocje, domagają się zapisu, opracowania i utrwalenia w formie wizerunków.

W ramach wystawy pt: Zmysł porządku, przedstawiam trzy cykle portretów. Jeden z nich stanowią podobizny pochodzące z propagandowego zestawu zdjęć pod nazwą Bojownicy o wolność i postęp społeczny, znalezione wśród pozostałości poprzedniego politycznego ustroju (na śmietniku). Drugi, to portrety aktywistek z grupy Pussy Riot a trzeci, to wielokrotnie powtórzona podobizna postaci rozstrzelanego, cytowana przeze mnie z obrazu Andrzeja Wróblewskiego z roku 1949, Rozstrzelanie VII.




Portretowane osoby łączy niewątpliwie kilka wspólnych cech; działanie podyktowane nieodpartą potrzebą zmiany zastanej sytuacji, determinacja i odwaga w manifestowaniu indywidualnej postawy oraz gotowość poniesienia najwyższej ofiary, ofiary życia, w imię wyznawanych wartości. Odkryłem, że wszystkie portretowane osoby, oglądane z ahistorycznego oddalenia, z perspektywy obecnej sytuacji w Polsce i w Europie ujawniają swój dekoracyjny potencjał. Zestawiam więc konkret portretu z ornamentem będącym jego abstrakcyjnym uzupełnieniem. Stosuję w tych obrazach znany malarski trik aby umieścić je w przestrzeni, ale poza czasem. Liczba wynikająca z powtórzenia oraz ornamentalne tło, przenoszą to, co jednostkowe w tych portretach, na inny poziom. Na tym poziomie manifestują się „szczeliny istnienia”, w które pracując nad obrazami, wielokrotnie próbowałem zaglądać.












Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości artysty.