26 czerwca, 2014

„Zmysł porządku” Ryszarda WoźniakaKilka tygodni temu zakończyła się wystawa „Zmysł porządku” Ryszarda Woźniaka, jaka miała miejsce w warszawskiej galerii Test. Jako że udało nam się zdobyć zdjęcia z tej wystawy prezentujemy poniżej relację wraz z tekstem autorskim artysty towarzyszącym wystawie.„Oto jak przejawiają się moje obrazy. Przychodzą nie wiadomo skąd, rozgrywają się  w umyśle i odchodzą nie wiadomo dokąd. Manifestują się podobnie jak pojedyncze myśli na dowolny temat. Gdy okazują się być dostatecznie mocne, by budzić konkretne emocje, domagają się zapisu, opracowania i utrwalenia w formie wizerunków.

W ramach wystawy pt: Zmysł porządku, przedstawiam trzy cykle portretów. Jeden z nich stanowią podobizny pochodzące z propagandowego zestawu zdjęć pod nazwą Bojownicy o wolność i postęp społeczny, znalezione wśród pozostałości poprzedniego politycznego ustroju (na śmietniku). Drugi, to portrety aktywistek z grupy Pussy Riot a trzeci, to wielokrotnie powtórzona podobizna postaci rozstrzelanego, cytowana przeze mnie z obrazu Andrzeja Wróblewskiego z roku 1949, Rozstrzelanie VII.
Portretowane osoby łączy niewątpliwie kilka wspólnych cech; działanie podyktowane nieodpartą potrzebą zmiany zastanej sytuacji, determinacja i odwaga w manifestowaniu indywidualnej postawy oraz gotowość poniesienia najwyższej ofiary, ofiary życia, w imię wyznawanych wartości. Odkryłem, że wszystkie portretowane osoby, oglądane z ahistorycznego oddalenia, z perspektywy obecnej sytuacji w Polsce i w Europie ujawniają swój dekoracyjny potencjał. Zestawiam więc konkret portretu z ornamentem będącym jego abstrakcyjnym uzupełnieniem. Stosuję w tych obrazach znany malarski trik aby umieścić je w przestrzeni, ale poza czasem. Liczba wynikająca z powtórzenia oraz ornamentalne tło, przenoszą to, co jednostkowe w tych portretach, na inny poziom. Na tym poziomie manifestują się „szczeliny istnienia”, w które pracując nad obrazami, wielokrotnie próbowałem zaglądać.
Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości artysty.

1 komentarz:

Maja Kula pisze...

świetna wystawa :)
zapraszam do siebie i pozdrawiam :-)