17 czerwca, 2014

Wystawa "The Intuitionists" w nowojorskim Drawing CenterWystawa odwołuje się do powieści Colsona Whiteheada o tym samym tytule. Do wystawy "Intuitionist" zaproszonych zostało 62 artystów z całego świata. Zaproszeni artyści poproszeni zostali o zinterpretowanie zadanych cytatów zaczerpniętych z książki w kontekście alternatywnych języków i notacji. Na wystawę zaproszono artystkę z Polski ukrywającą się pod nickiem artystycznym Maess.

Maess przygotowała na wystawę rysunek, który powstaje na bazie przetworzenia nagrania głosu wypowiadającego zdanie "the perfect elevator waits". Rytm,fale dzwiękowe i modele 3d wygenerowane za pomocą parametrów pliku muzycznego tworzą z pozoru abstrakcyjny obraz, którego punktem startowym jest rodzaj partytury. Celem nie jest tu wierne odtworzenie danych ,tylko eksploracja styku przestrzeni fizycznej i cyfrowej - najnowsze zdobycze technologii obrazowej przefiltrowane są przez ciało i wrażliwość "podmiotu rysującego" i jego gestu ręki.

Kuratorkami wystawy są Heather Hart, Steffani Jemison, i Jina Valentine Wystawie będą towarzyszyć warsztaty, konferencje, dyskusje i oprowadzania kuratorkie. poświęcone problematyce notacji graficznej, tłumaczeń i wizualizaji baz danych.
 
Drawing Center powstało w 1977 roku i jest jedną z najważniejszych instytucji na świecie poświęconą rysunkowi. Instytucja prezentuje rysunki dawne i współczesne zarówno mistrzów jak i artystów w ramach wystaw i programów eukacyjnych .

Brak komentarzy: