16 września, 2014

Spektakl operowy Karoliny Breguły „Wieża“Spektakl operowy „Wieża“* przedstawia historię polskiego modernizmu na przykładzie architektury mieszkaniowej – nie tylko z punktu widzenia jej twórców i teoretyków, ale przede wszystkim z pozycji  użytkownika, mieszkańca modernistycznego osiedla i obywatela miasta. By opowiedzieć o wyjątkowej historii artystka Karolina Breguła postanowiła sięgnąć po operę, najwyższą z form sztuki, w której opisuje i przedstawia wielkie uniesienia i spektakularne niepowodzenia. Wspomnienia pragnień, marzeń i wiary w nową, lepszą przyszłość zderza z trudną rzeczywistością oraz sprzecznościami  wpisanymi w plany modernistów. Pełną faktów, emocji i napięcia narrację wzmacnia muzyka przygotowana przez kompozytorkę Elę Orleans.Prezentacji opery w Warszawie towarzyszy wykład performatywny „Donos na blok” w wykonaniu kuratorki Agnieszki Sural, artystki Karoliny Breguły oraz śpiewaczki operowej Joanny Cortes. Odbędzie się on 14 listopada 2014 r. w ramach cyklu „Meetings on Architecture“ na 14. Biennale Architektury w Wenecji. Założeniem wykładu jest ukazanie wielogłosowej dyskusji o modernizmie oraz krytyka jednej z jego naczelnych idei – idealnej wspólnoty mieszkańców, która w rzeczywistości doprowadziła do wyobcowania, izolacji oraz patologii społecznych. Jak również przyjrzenie się początkom kształtowania się modernizmu, gdy osiedla projektowano tak, aby służyły nie tylko do mieszkania, ale były także środkiem wychowywania społeczeństwa, formowania człowieka, jego duszy i ciała – jak głosił Oskar Hansen. Jak kończy się wielki sen o stworzeniu nowego świata za pomocą nowoczesnej i ascetycznej stylistyki, które miały zapewnić równe warunki egzystencji dla wszystkich grup społecznych? Jak sprawdziły się humanistyczne przesłania modernizmu mówiące o architekturze prospołecznej i zapewniającej zdrowe warunki życia?

*Kuratorski projekt „Wieży” – pod roboczym tytułem „Opera modernistyczna w trzech aktach“ – znalazł się w finałowej trójce konkursu na wystawę w Pawilonie Polskim na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2014 roku.

Libretto i reżyseria: Karolina Breguła
Muzyka: Ela Orleans
Występują: Joanna Cortes, Nina Czerkies, Roman Holc, Borys Jaźnicki, Ewa Konstanciak, Sylwester Kostecki, Anna Lubańska, Krzysztof Łapiński, Ewa Mikulska, Maciej Nawrocki, Wojciech Parchem
Kuratorka: Agnieszka Sural
Organizator: Fundacja Witryna

Premiera w Warszawie
26.09.2014, g. 19:00 blok, ul. Pereca 2 (pokaz zamknięty dla mieszkańców)
27.09.2014, g. 20:00 Warszawska Opera Kameralna, al. Solidarności 76b
28.09.2014, g. 20:00 Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1

Brak komentarzy: