19 września, 2014

Zapraszamy na spotkanie „PRYWATNE MUZEA” – Werner Jerke i Krzysztof Masiewicz w rozmowie z Contemporary Lynx w ramach Warsaw Gallery Weekend


Contemporary Lynx jako patron medialny Warsaw Galery Weekend’u a także organizacja artystyczna promująca polską sztukę za granicą, ma przyjemność zorganizować debatę/rozmowę dotyczącą prywatnych muzeów zakładanych przez kolekcjonerów zarówno z Polski jak i z zagranicy. Jest to niezwykle ciekawy temat, który coraz częściej z idei przeradza się w realny projekt i fizyczną realizację.Obecnie bardzo dużo miejsca poświęca się dyskusjom o programie kolejnych publicznych instytucji. Rozważa się założenia ich kolekcji, cele i kierunek rozwoju zbiorów. Od kilku lat opinię publiczną rozgrzewają kolejne rozpisywane konkursy na projekt architektoniczny, czy też dyrekcję muzeów. W cieniu wielkich rozgrywek politycznych, poza oficjalnym – zbiurokratyzowanym procesem wyłaniania kolejnych etapów i przetargów prywatni kolekcjonerzy tworzą wspaniałe kolekcje, a ich zbiory często nie ustępują klasie tych muzealnych. Prace z tychże zbiorów pokazywane są od czasu do czasu, pojedynczo przy okazji kolejnych wystaw. Rzadko, kiedy jest możliwość zobaczenia całości, lub chociażby reprezentatywnej części pokazującej zamysł i charakter kolekcji/kolekcjonera. Jeszcze rzadziej słyszy się w Polsce o prywatnych muzeach, mimo, iż za granicą jest to dość popularny sposób na wyeksponowanie i udostępnienie szerszej publiczności swojej pasji do sztuki, która objawia się w kolekcji. Zaroszeni przez Contemporary Lynx goście: Werner Jerke oraz Krzysztof Masiewicz, na podstawie swoich własnych doświadczeń, zamiłowania do sztuki i planów opierających się na stworzeniu muzeum z prywatnych zbiorów (zarówno w Polsce jak i w Niemczech) podzielą się swoimi przemyśleniami.

Poruszone zostaną tematy problemów i wyzwania jakie stają przed kolekcjonerami. Jak tworzy się prywatne muzeum? Jakie są zagrożenia, trudności, a z drugiej strony jakie możliwości? Zapytamy o cele, strukturę i program. Otwarta debata da słuchaczom możliwość włączenia się i zadania bezpośrednich pytań.

28.09.2014, godz. 12:00
Aula Akademii Sztuk Pięknych, ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Czy jest może zapis wideo z tego panelu? A jeśli tak, czy będzie może udostępniony, np. na Youtube?