16 października, 2014

Julia Keilowa na wystawie kolekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego



30 października planowane jest otwarcie w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie wystawy Instytutu pt. „OCALAŁE. Kolekcja ŻIH”.  Projekt ma pokazać fenomen polsko-żydowskiej kultury i sztuki od końca XIX do połowy XX wieku. Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy wspólnie z ŻIHem kilka z wybranych prac czy też historii z nimi związanych w celu przybliżenia tego wydarzenia. Dzisiaj rzeźba Julii Keilowej.



Keilowa poświęciła się rzeźbie (na wydziale było coraz więcej studentek; w latach 1923-39 przez pracownię rzeźby przeszło 156 osób, w tym 42 kobiety) - Uderzająca jest jej zdolność syntetycznego ujęcia ludzkiej postaci. Postaci przez nią wykonywane nie są jednak jakąś sumą cech nieokreślonego człowieka. Mają na ogół wyraźne cechy portretu, cechy konkretnego człowieka. Wkrótce krytycy będą o niej pisać jako o ''poważnym talencie rzeźbiarskim'' i wymieniać jej nazwisko jednym tchem obok Olgi Niewskiej, Ludwiki Nitschowej, Alfonsa Karnego, Edwarda Wittiga. 

Takim portretem jest drewniany posąg Elżbiety Barszczewskiej. Nie znamy okoliczności jego powstania. Możemy się tylko domyślać, że młoda aktorka (w 1934 zadebiutowała na scenie Teatru Polskiego rolą Heleny w Śnie nocy letniej Szekspira w reżyserii Leona Schillera) stojąca u początku swojej kariery aktorskiej, jednak już znana i rozpoznawalna chciała mieć portret wykonany przez modną rzeźbiarkę, która wystawiała w Instytucie Propagandy Sztuki i na wielu wystawach międzynarodowych. Wydaje się, że o ich spotkaniu mogły przesądzić szerokie kontakty towarzyskie Keilowej. Przyjaźniła się z Wandą Telakowską (założycielką Instytutu Wzornictwa Przemysłowego), Izabelą Geldbard (późniejszą słynną pisarką Czajką) i jej mężem, znanym architektem Jerzym Gelbardem (to on projektował wnętrza Adrii), z reżyserem teatralnym Horzycą. W domu Keilów bywał Franciszek Fiszer, człowiek legenda, pierwszy filozof międzywojennej Warszawy, erudyta, żarłok i bon vivant. W rodzinie zachowało się wspomnienie, że nawet w zimie podawano tu truskawki ze śmietaną.

Zapraszamy na wystawę i do kolejnych H/historii ze sztuką w tle.


Otwarcie wystawy – 30.10.2014, godz. 18:00

Zakończenie wystawy – 31.03.2015


Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa, ul. Tłomackie 3/5

Brak komentarzy: