15 października, 2014

Łukasz Stokłosa wśród 100 najbardziej obiecujących nazwisk współczesnego malarstwa

W najnowszej edycji popularnej publikacji 100 Painters of Tomorrow - autorstwa Kurta Beersa można znaleźć polskiego artystę związanego z galerią Zderzak, Łukasza Stokłosę. Znane postaci świata sztuki, m.in. Cecily Brown, Tony Godfrey, Yuko Hasegawa i Suzanne Hudson, spośród 4300 artystów, wybrały 100 najbardziej obiecujących malarzy. Łukasz jest również jednym z 10 ulubionych artystów wpływowego The Huffington Post. 
Zwieńczeniem trwającego dwa lata projektu 100 Painters of Tomorrow, poza publikacją, będą także wystawy (w Londynie i Nowym Jorku) prezentujące wybrane dzieła z albumu. Łukasz Stokłosa weźmie udział w londyńskiej ekspozycji w Beers Contemporary w dniach 27 listopada 2014 – 17 stycznia 2015.

Polecamy zwrócić uwagę na tego artystę, to jedna z najciekawszych propozycji w polskim malarstwie z jaką zetknąłem się w ciągu ostatnich kilku lat. Szczególnie ciekawie prezentują się prace z serii wnętrz pałacowych i portrety. Dla mnie bardzo blisko są ostatnich prac Pawła Książka z jego „ciemnego” okresu. Naprawdę warte uwagi.


ŁUKASZ STOKŁOSA (ur.1986, Kalwaria Zebrzydowska). W 2010 roku ukończył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jacka Waltosia. Swój dyplom, pt. Śmierć i pożądanie poświęcił motywowi św. Sebastiana w kulturze. Jego pierwszą indywidualną wystawą w Zderzaku była „Zimowa opowieść” (2011) – pałacowe wnętrza, zimowe pejzaże i portrety gwiazd filmowych utrzymane w ulubionym przez artystę klimacie romantyzmu i dekadencji. W podobnym tonie utrzymana była również jego druga indywidualna wystawa „Skład obrazów” (2013, Galeria Zderzak), która przyciągnęła uwagę wielu kolekcjonerów i miłośników sztuki. Towarzyszył jej katalog wydany przez Galerię Zderzak. W 2013 roku Stokłosa otrzymał  Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego przyznawaną w Konkursie Gepperta. W 2014 odbyła się jego indywidualna wystawa GRUPPO DI FAMIGLIA IN UN INTERNO w Kunstverein Assenheim w Niemczech.

Brak komentarzy: