28 września, 2006

Bujnowski i Sasnal w Christie


Obrazy Rafała Bujnowskiego i Wilhelma Sasnala zostały wystawione na październikowej aukcji w londyńskiej siedzibie międzynarodowego domu aukcyjnego Christies. O ile obecność prac Wilhelma Sasnala na największych aukcjach sztuki współczesnej (Post-War and Contemporary Art) jest już normą, to praca Rafała pojawi się tam po raz pierwszy (zobacz: . bujnowskiwchristie). I będzie to nie byle jaka praca, tylko bardzo fajny i poszukiwany na rynku obraz z serii „Śnieg”. (więcej obrazów z serii śnieg można było wiosną obejrzeć na blogu http://www.artblox.pl/). Obraz „Śnieg” ma wymiary 46x60 cm i jest wystawiony z estymacją 2-3 tysiąca funtów (około 11,8-17,7 tysiąca PLN) – bardzo niską jak na tak dobrą i poszukiwaną pracę. Ale cóż, taka jest cena debiutu na targowisku próżności, jaką są dziś aukcje sztuki współczesnej. Z kronikarskiej dokładności dodam, że obraz jest z 2004 roku i pochodzi, wedle opisu, z niemieckiej kolekcji, do której został kupiony za pośrednictwem monachijskiej galerii Ruediger Schoettle.
Obraz Wilhlema Sasnala „Bez tytułu. Lampy” (zobacz: sasnalwchristie) pochodzi z tej samej niemieckiej kolekcji do której również trafił z monachijskiej galerii. Namalowany w 2003 roku obraz ma wymiary 70x80 centymetrów i trzeba przyznać, że w tym okresie Wilhelm Sasnal malował lepsze obrazy (albo obraz tak słabo prezentuje się w Interencie). Obraz ma estymację 20-30 tysięcy funtów.
Polecam obejrzenie katalogu aukcji Christie, która odbędzie się 17 października o godzinie 13.00 w londyńskiej siedzibie domu aukcyjnego przy ulicy King Street.
Na zdjęciach obrazy Rafała Bujnowskiego i Wilhelma Sasnala

Brak komentarzy: