26 września, 2006

Kolekcjonerzy w Warszawie

Tuż przed berlińskimi targami sztuki do Warszawy przyjechali bardzo znani kolekcjonerzy sztuki współczesnej, Susan i Michael Hort z Nowego Jorku. Zaliczani są oni do czołówki amerykańskich i światowych kolekcjonerów, czego dowodem jest umieszczenie ich na tegorocznej liście 200 największych kolekcjonerów sztuki (nie tylko współczesnej) magazynu ARTNews (zobacz: lista200).
Susan i Michael Hort mają już w swoich licznych zbiorach prace m.in. Rafała Bujnowskiego, Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Rogalskiego i Bartka Materki.
Do Polski przyjechali po raz pierwszy. Odwiedzili między innymi galerię Le Guern, lokal_30, Raster. Dzis odwiedzą Fundację Galerii Foksal. Byli również w pracowniach takich malarzy, jak: Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski, Bartek Materka, Zbyszek Rogalski i Agata Bogacka.
W towarzystwie ArtBazaar państwo Hort zwiedzili wystawę sztuki afroamerykańskiej konTEKSTY w warszawskiej Zachęcie – Susan i Michael byli pierwszymi białymi kolekcjonerami, którzy przed 10 laty kupili pracę najbardziej dziś znanego z obecnych na warszawskiej wystawie artystów - Davida Hammonsa. W swojej kolekcji mają też wielu amerykańskich artystów reprezentowanych na warszawskiej wystawie.
W przyszłym tygodniu opublikujemy pierwszą część rozmowy z Susan i Michalem Hortami na temat ich kolekcji, zasad kolekcjonerskich, oceny obecnej gorączki na sztukę współczesną oraz ich postrzegania polskiej sztuki na tle światowych trendów.
Na zdjęciu Susan i Michael Hort na tle obrazu Neo Raucha, którego dzieła kolekcjonują.

1 komentarz:

pita pisze...

Zawsze mnie zastanawiał ten zwyczaj fotografowania się znanych kolekcjonerów na tle jakiegoś dużego kolorowego obrazu. Zawsze uśmiechnięci i objęci, zawsze swoją biżuterią przesłaniają sztukę.