15 października, 2006

Uklański za ponad milion dolarów!

To absolutny polski rekord wszechczasów! Praca „Naziści” Piotra Uklańskiego sprzedała się na londyńskiej aukcji w Phillips de Pury&Company za 568 tysięcy funtów, czyli za prawie 3,3 miliona złotych!. To zdecydowanie najdroższa praca polskiego artysty współczesnego sprzedana na światowych aukcjach.
„Naziści” Uklańskiego składają się ze 164 kolorowych i czarno-białych reprodukcji fotosów filmowych czołowych aktorów świata grających role niemieckich oficerów w filmach wojennych. Uklański zestawił filmowe wizerunki "złego Niemca", które żyją w zbiorowej wyobraźni widzów. Zdjęcia przedstawiają przystojnych, eleganckich mężczyzn, filmowych twardzieli uwodzących widza swoim atrakcyjnym wizerunkiem, przez co zaciera się prawdę o nazizmie. Praca ta wywołała wiele emocji. Podczas wystawy w warszawskiej Zachęcie w listopadzie 2000 roku Daniel Olbrychski wszedł do galerii z szablą i w obecności umówionej wcześniej ekipy telewizyjnej pociął kilka z fotosów, protestując w ten sposób przeciwko wykorzystaniu przez artystę jego filmowego wizerunku. Minister kultury (nota bene ten sam, co obecnie) nie zgodził się już na ponowne otwarcie wystawy i tak wybuchł pierwszy z „zachętowskich” skandali, który w ostateczności doprowadził do rezygnacji wieloletniej szefowej Zachęty Andy Rottenberg.
Praca „Naziści” jest „wyprodukowana” w edycji do 10 i jedna z edycji była wystawiona z estymacją 250-350 tysięcy funtów (1,5 – 2,1 miliona PLN).
Na sobotniej aukcji w Phillips de Pury&Company można było również kupić drugą znaną pracę Uklańskiego – „Dance floor” z 1997 roku, przeniesioną do galerii wprost z nowojorskiego baru. Ta olbrzymia fotografia przedstawiająca posadzkę z nocnego klubu wypełnioną pulsującymi światłami w rytm tanecznej muzyki. Ta praca Uklańskiego nie cieszła się aż takim powodzeniem – osiągnęła „tylko” 92 tysiące funtów (około 550 tysięcy PLN), czyli nie osiągnęła dolnej granicy estymacji (100-150 tysięcy funtów>).
Do tej pory rekord wśród polskich artystów na aukcjach dzierżyła rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, której „Tłum” sprzedany został za 441 tysięcy dolarów. Na drugim miejscu była olbrzymia tapeta „„Untitled (Skull)” dzisiejszego rekordzisty Piotra Uklańskiego, sprzedana za 408 tysięcy dolarów. Najdroższa sprzedana na aukcji praca Wilhelma Sasnala to „Samolot i Bomby” za 204 tysiące dolarów.

Brak komentarzy: