01 grudnia, 2006

Malarstwo Polskie XXI wieku - zapowiedź wystawy i rozmowy z jej kuratorką Agnieszką Morawińską

Już za dwa tygodnie, w warszawskiej Zachęcie, otwarta zostanie chyba najbardziej oczekiwana wystawa tego sezonu: „Malarstwo Polskie XXI wieku”. Oczekując na to wydarzenie, mieliśmy przyjemność spotkać się z kurator wystawy, a zarazem dyrektorem Zachęty, Agnieszką Morawińską. Na wystawie zobaczymy prace blisko 60 artystów. Lista nazwisk była przedmiotem spekulacji całego środowiska artystycznego. Pojawienie się na tej wystawie miało być swojego rodzaju nobilitacją i potwierdzeniem statusu w pierwszym tak dużym przeglądzie malarstwa polskiego XXI wieku. Czy takie jednak były intencje kurator wystawy? Czy Zachęta jest nadal najważniejszą instytucją kulturalną w Polsce, czy jak z bólem przyznaje Agnieszka Morawińska – „ w tej chwili lepiej rokuje pokazanie się w galerii Raster czy w Fundacji Galerii Foksal , bo to się bezpośrednio przekłada na lans światowy, niż pokazanie w Zachęcie, bo my możliwości mamy zupełnie inne, dużo bardziej sztywne”.

Całkiem sensacyjną wiadomością jest informacja o przygotowywaniu w połowie przyszłego roku indywidualnej wystawy Wilhelma Sasnala. Ma to być wydarzenie, na które spodziewane jest przybycie miłośników sztuki z całego świata. Kuratorem wystawy będzie Maria Brewińska.

Zapraszamy na początku przyszłego tygodnia na rozmowę z Agnieszką Morawińską.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Slyszalem ze na wystawie nie ma np. Mateckiego i Okrasko, za to jest Kiesner i Zdunek. Zarty jakies a nie "najbardziej oczekiwane wydarzenie sezonu"

Anonimowy pisze...

ja też bym nie przesadzał z tym wydarzeniem, to sie dopiero okaże