29 grudnia, 2006

Młoda Sztuka Polska - podsumowanie Art Bazaar

Dzisiaj ostatnie podsumowanie roku 2006. Kategoria Młoda Sztuka Polska – czyli naszym zdaniem artyści którzy za chwilę stanowić będą o tym jak będzie wyglądała sztuka najnowsza w naszym kraju, artyści na progu międzynarodowej kariery oraz ci którzy cały czas tworzą wspaniałe projekty i wystawy i brakuje przysłowiowej kropki nad i aby ich dokonania zostały w pełni docenione na rynku sztuki.

Typuje Sierżant Bazyl

- Zbyszek Rogalski - o jego prace "zabijają" się kolekcjonerzy na całym świecie. W pierwszej połowie 2007 roku ma mieć wystawę w CSW.

- Przemysław Matecki - długo w cieniu, teraz eksplodował swoim talentem. Wystawa w Psie, w zielonogórskiej BWA, bogate plany na 2007 rok. Szkoda, że nie ma go na wystawie w Zachęcie.

- Aneta Grzeszykowska&Jan Smaga - obok, Pawła Althamera, jedyni przedstawiciele nowych mediów. Na pewno rok 2007 będzie należał do nich.

- Bartek Materka - niewiele wystaw, a i tak jego prace ciężko kupić. Kupują go kolekcjonerzy z całego świata, dla niektórych jest ich ulubionym artystą. Tylko wystaw brak...

- Anna Okrasko - trochę niedoceniana. Również nieobecna w Zachęcie (to moim zdaniem błąd kuratorski). Ale jeśli będzie się dalej rozwijać, czekają na nią nie tylko zbiorowe, ale i solowe wystawy w szacownych instytucjach.

Typuje Pułkownik Dowgird

- Przemek Matecki – baśniowa kariera w drugiej połowie 2006 roku. Kilka miesięcy temu był znany tylko wąskiemu gronu przyjaciół i znajomych – dzisiaj wiele osób szuka z nim kontaktu proponując wystawę czy chęć kupna obrazu. Jeśli spełni się tylko połowa z planów Przemka na przyszły rok to będzie to rok Mateckiego.

- Anna Okrasko – w tym roku byliśmy świadkami kolejnego znakomitego projektu Ani – „nie ma dnia bez kreski”. O tym że jest znakomitą artystką już wiemy, Ania zrobiła już bardzo dużo ze swojej strony – teraz potrzebna jest przysłowiowa kropka nad i – indywidualna wystawa w dobrej instytucji kulturalnej oraz dobra opieka galeryjna nad artystką.

- Paweł Książek – według mnie jeden z najbardziej niedocenianych (?) artystów polskich młodego pokolenia, a może po prostu brakuje mu trochę szczęścia i właściwej osoby która mogła by popchnąć jego karierę we właściwym kierunku.

- Szymon Kobylarz – najmłodszy na tej liście, jeszcze student katowickiej ASP – głośno o nim w śląskim środowisku artystycznym, doceniony przez redakcję Sekcji i duże plany na przyszły rok – w styczniu wystawa w galerii XXI w Warszawie, w połowie roku w planowanej wystawie grupowej w CSW, do tego jeszcze obrona pracy dyplomowej, która zapowiada się naprawdę sensacyjnie.

- Galeria Pies w Poznaniu – instytucja która bardzo wiele zrobiła dla promocji młodej sztuki w tym roku. Znakomite wystawy Susida i Mateckiego, Okrasko a wcześniej Książka.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

podobno "opieke galeryjna" okrasko wlasnie znalazla (www.m2.art.pl), pozdrawiam i trzymam kciuki, tomek

Anonimowy pisze...

dlaczego althamer jest przedstawicielem "nowych mediów", myślę, że ta kategoria jest trochę z lamusa i ani do smagi/grzeszykowskiej, ani tym bardziej althamera się nie nadaje.

SIERZANT BAZYL pisze...

Może rzeczywiście - niemniej chciałem oddzielić przedstawicieli malarstwa od "pozostałych". Ale chyba do Grzeszykowskiej/Smagi ta kategoria, choć z lamusa, się nadaje

Anonimowy pisze...

Szukam osoby, która byłaby w stanie "popchnąć moją karierę we właściwym kierunku". Do tej pory nie wiedziałem, że takie osoby istnieją... ;)

Anonimowy pisze...

a moze by tak podsumowanie kutaorow?
tych modych obiecujacych???
hm?
to moze byc ciekawe