08 grudnia, 2006

Polscy artyści na Art Basel Miami Beach i NADA

To są zdecydowanie najlepsze targi dla polskich artystów. Choć na Art Basel Miami Beach wystawia tylko jedna galeria - Fundacja Galerii Foksal z Warszawy, a na równoległych targach młodej sztuki NADA warszawski Raster, to artystów wystawianych w Miami jest prawie dwudziestka.

Fundacja Galerii Foksal ma wspólne stoisko z meksykańską galerią Kurimanzutto, z którą ostatnio przygotowała wystawę w Warszawie. Na stoisku obok prac meksykańskich artystów zobaczyć można rzeźbę Pawła Althamera (sprzedana do kolekcji prywatnej z Niemiec), dwa sprzedane już obrazy Wilhelma Sasnala (ceny od 25 do 45 tysięcy euro), obrazy wschodzącej gwiazdy polskiego malarstwa, Jakuba Juliana Ziółkowskiego (ceny od 4 do 8 tysięcy euro - też już w większości sprzedane), prace Moniki Sosnowskiej i Anny Niesterowicz.

Sasnal jest też obecny w londyńskiej Sadie Coles (3 obrazy - sprzedane) i nowojorskiej Kern Gallery (jeden znakomity, czarno-biały obraz - widok z wnętrza samolotu - na razie do kupienia za 65 tysięcy dolarów). Rzeźba Pawła Althamera jest ozdobą stoiska berlińskiej Neugerrienschneider -ceramiczna, prawie trzymetrowa rzeźba brzemiennej Matejki, narzeczonej Pawła Althamera, została sprzedana do tej samej kolekcji, co rzeźba z Fundacji Foksal, za 75 tysięcy euro. Ziółkowski z kolei tylko godzinę wisiał na stoisku londyńskiej galerii Hauser&Wirth. Prawie natychmiast sprzedały się jego dwa obrazy - jeden większy w cenie 8 tysięcy euro i mniejszy za 4,5 tysiąca euro. Ten większy kupili do swojej kolekcji Susani Michael Hortowie, kolekcjonerzy z Nowego Jorku. Jak sami mówią, udało im się już kupić pieć obrazów Ziółkowskiego i kilka prac na papierze. W niemieckiej galerii Johnen+Schoettle tez królują Polacy - jest Rafał Bujnowski (seria Trofeów - obrazów poroży, za 8 tysięcy dolarów za sztuke), Sławomir Elsner (obrazy z serii Panorama w cenach od 7 do 9 tysięcy dolarów, jeden sprzedany od razu pierwszego dnia) oraz praca Roberta Kuśmirowskiego zatytułowana "Babcia". Praca przedstawia wielkoformatowe zdjęcie z albumu rodzinnego Kuśmirowskiego z początku wieku. Pierwszego dnia targów Kuśmirowski, przebrany za polskiego chłopa, stał na tle zdjęcia pokazując, jak naprawdę niewiele różnimy się odnaszych przodków. Wystarczy tylko zrzucić ubranie i trochę się "umorusać". Praca Kuśmirowskiego kosztuje 18.500 dolarów.

Dużą popularnością cieszą się również prace Agnieszki Brzezanskiej, która, jak już pisaliśmy, pojawiła się na okładce grudniowej edycji miesięcznika"Modern painters". Galerie Hotel z Londynu i Broadway 1602 z Nowego Jorku sprzedały większość jej prac w cenie od 7500 dolarów. Z kolei w bardzo dobrej galerii Nachts St.Stephan wystawiono prace Adama Adacha i Agnieszki Kalinowskiej. Nachts pokazał w Miami prace z ostatniej wystawy Adacha w tej galerii, poświeconej sytuacji politycznej w Polsce po wyborach parlamentarnych, pełnej odniesień do faszyzmu i komunizmu. Dyptyk z tej wystawy sprzedał się do holenderskiej kolekcji za 30.000 euro, a niewielki obraz przedstawiający grupę aktorów do kolekcji Susan i Michaela Hortow za 10.000 euro. Z kolei Agnieszka Kalinowska pokazywała swoje znane obrazki powstałe ze słomy za 2500 euro za sztuke.

Coraz większa popularność zdobywa prawie nieznana w Polsce Dorota Jurczak, która jest reprezentowana przez brytyjska galerię Corvi Mora i niemiecką Senn Galerie. Jurczak, uczestniczka ostatniego biennale w Berlinie, pokazała w Miami grafiki (w edycji do 3 sztuk) w cenie od 3.000 do 3.500 dolarów, rysunki za 4.500 dolarów i niewielkie obrazy za 5.500 dolarów. Tematyka - jak zawsze ta sama - bajkowe, surrealistyczne opowieści rodem jak z koszmarów dziecinnych. Wielkie ptaki, dziewczęce warkocze. Nieprzypadkowo w Berlinie Jurczak była prezentowana niedaleko TadeuszaKantora.

Z kolei Piotr Uklanski trafił do słynnej Gagosian Galler, która sprzedała znane doskonale w Polsce zdjęcie z projektu "Jan Paweł II", powstałego na biennale w Sao Paulo. Projekt ten został następnie podarowany przez artystę do powstającego muzeum sztuki nowoczesnej w Warszawie. Stad dziwi obecność tego zdjęcia w formacie 211x186 cm w Gagosian, sprzedane już pierwszego dnia jako "unikat" za 85.000 dolarów. Uprzejma pani z Gagosian nic nie wiedziała o donacji artysty dla warszawskiego muzeum.

Ale to nie wszyscy polscy artyści obecni w Miami. Raster sprzedaje prace Rafała Bujnowskiego, Bartka Materki, Anety Grzeszykowskiej, ZbigniewaLibery - ale te prace niestety tylko na podstawie katalogu, bo prace do czwartku do Miami nie dojechały. Zawiodła pogoda i firma transportowa. Stad sprzedaż prac Bujnowskiego (duży obraz "Las katynski" za 12.000 euro do kolekcji w Los Angeles), Materki (prace od 3.500 euro) i portretów dzieci Grzeszykowskiej (trzy prace za około 6.000 euro), trzeba uznać za sukces. Na stoisku są za to przywiezione w bagażu rzeźby Michała Budnego i Toma Dale'a oraz robiące furorę instalacje Janka Simona, a w szczególności"chodzący chleb", znany z "Willi Warszawa".

Na innych równoległych targach, SCOPE, chicagowska galeria Kasya Kay również wystawia polska sztukę, w większości artystów związanych z warszawska galeria Le Guern. Obrazy Roberta Maciejuka kosztują od 5 tysięcy dolarów, niewielkie prace Jarosława Flicinskiego od 2.300 dolarów, w podobnej cenie są fotografie duetu Karska-Went. Tańsze są prace na płótnie Tomasza Partyki - od tysiąca dolarów. Cala wystawa zatytułowana jest "From Poland?".

Zdecydowanie to najlepsze dla polskiej sztuki targi. Tak dobrze jeszcze nie było, ale nie znaczy to, ze nie może być lepiej.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

chlopaki, dajcie troche zdjec. np tej babci i kusmirowskiego jako chlopa, to fajnie brzmi

Piotrek pisze...

racja, zdjęcia!

agi pisze...

może warto byłoby wspomniec ,że w SCOPE MIAMI pokazywana jest grupa mlodych poznanskich artystow wystawiajacych swoje prace w niemieckiej galerii Schuster z Frankfurtu (Maja Wolna, Max Skorwider, Michał Tatarkiewicz i Agnieszka Cholewińska).Pozdrawiam

jacknastygirl pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

Pulkowniku:

Co pokazala Olowska na Art Basel Miami???