25 lutego, 2007

Kochamy sztukę i artystów c.d. czyli relacja wojtkanyc z wizyty w kolekcji Susan i Michaela Hortów w Nowym Jorku

Z okazji Targów Sztuki Armory odbywających się w Nowym Jorku od 23-26 lutego, Susan i Michael Hortowie otworzyli swoją prywatną kolekcję sztuki nowoczesnej dla ponad 300 swoich przyjaciół, artystów, kuratorów, galerzystów, a także Waszego korespondenta ArtBazaaru.

Kolekcja Hortów liczy około 2000 dzieł sztuki zebranych w ciągu ostatnich 11 lat. Około trzysta z nich jest pokazywanych dorocznie w trzypoziomowym lofcie Hortów w modnej dzielnicy TriBeCa na Manhattanie.


Kuratorem Kolekcji Hortow jest od wielu lat Simon Watson z agencji Scenic. To on, po konsultacji z Susan i Michaelem, wybiera prace wiszące w lofcie. Polecenie Michaela dla Simona jest proste: “chcemy obcować z dziełami kupionymi ostatnio i z dziełami których dawno nie widzieliśmy (spora część kolekcji jest trzymana w magazynie). Mieszkanie z dziełami sztuki, które sami odkryliśmy, to dla nas ogromna radość”.


W tym roku po raz pierwszy wystawa Hortów zajmuje nie tylko trzy pietra ich rezydencji (5-7 piętro budynku), ale także wypożyczony na okres wystawy lokal na parterze. Ta dodatkowa przestrzeń jest wystarczająco duża aby zmieścić instalację samochodu Franza Ackermanna,a także powiesić trzymetrowe, monumentalne płótna Axela Geisa.

Te największe obrazy Geisa są powieszone tuż przy wejściu, i natychmiast przyciągają wzrok. Geis to niemiecki malarz figuratywny, mało jeszcze znany, ale chyba nie na długo.

Mówię Michaelowi, że jego prace przypominają mi stylem malarstwo niemieckie lat 20-30 dwudziestego wieku. Michael bez wahania odpowiada: “ależ on ma swój własny styl!”. Nie zaprzeczam…


Michael osobiście wita wszystkich gości na parterze. Pamięta ArtBazaar, prosi aby rozejrzeć się wokół, zanim pojedziemy prywatną windą na 5 piętro (winda wjeżdża wprost do mieszkania; tuż obok niej wisi obraz Hernana Basa). Trochę się w głowie kreci…


Znajdujemy Susan Hort. Jak Michael na dole, tak i Susan w mieszkaniu, cały czas jest obstawiona przyjaciółmi Ta wystawa to (ledwo) kontrolowany chaos. Susan znajduje jednak 10 minut dla ArtBazaar i osobiście prowadzi nas do penthouse’u gdzie wisi "Polska sekcja" ich kolekcji. Zatrzymuje się przed każdym obrazem i dzielnie wymawia nazwisko artysty. My trochę pomagamy.


W “polskiej sekcji”, na schodach do penthouse’u wita nas duży obraz Zbyszka Rogalskiego,nad nim wisi Bartek Materka (w kolekcji Hortów zaden obraz nie ma towarzyszącego opisu; to nie muzeum, więc wyjaśnienia Susan są bardzo ważne). Łącznie Hortowie maja cztery obrazy Rogalskiego i cztery obrazy Materki.Oglądamy instalację Bujnowskiego “Wolność Równość Tolerancja” z podobizną braci Kaczyńskich.Po drugiej stronie hallu wisi Sasnal w towarzystwie obrazów rumuńskiego artysty z Cluj, Adriana Ghenie.Susan mówi, że kolekcjonowanie polskiej sztuki zaczęli od Sasnala już dawno.Maja dobrego nosa, bo kupili tez wczesnego, fenomenalnego Currina za 2 tysiace dolarów. Ten Currin, który wisi w ich sypialni kolo Sasnala; jest teraz z pewnością wart ponad pół miliona dolarów….
Susan pokazuje nam trzy obrazy Jakuba Juliana Ziółkowskiego, a my chętnie pomagamy jej wymówić nazwisko artysty. Podobnie z Kuśmirowskim, którego trzy prace wiszą w penthouse’ie. Z polskich artystów jest jeszcze Adam Adach z jednym obrazem. Pytamy, kiedy Hortowie odwiedzą znowu Polskę, a Susan odpowiada, że chyba w tym roku. Postanawiamy później zjechać na parter i porozmawiać o tym z Michaelem.


Susan juz musi iść, witać się z przyjaciółmi. Bardzo milo ze spędziła z nami te chwile. Na odchodnym pozdrawia Piotra; pamięta dobrze wywiad z ArtBazaar.


Chodzimy jeszcze po mieszkaniu Hortów; jest tłum ludzi, ale nie ma miejsc “off limits” – gdzie nie wolno wejść. Nawet łazienki i kuchnie (a jest ich dwie) są częścią galerii i dostępne dla zwiedzających. Łącznie powierzchni wystawowej jest więcej niż 1000 m2.


Wrażenie robią wojenne obrazy Steve’a Mumforda. Prac z kolekcji Hortów z pewnością wystarczyłoby na zaopatrzenie głównego Muzeum Sztuki Współczesnej wielu mniejszych państw świata…
Dzieła ktore Hortowie lubią najbardziej, wiszą w ich sypialni – tam znowu wisi Axel Geis, Neo Rauch, Sasnal, Currin, Victor Man i wielu innych.Ta rezydencja żyje i oddycha sztuką. Wcale nie czuje się, że jest niż przeładowana, mimo że obrazy, rzeźby i instalacje zajmują każdy metr kwadratowy. Sztuka ożywia ten dom. Wrażenie jest niezapomniane.


Schodzimy na dół porozmawiać z Michaelem. Ma trochę czasu, bo cały tłum pojechał na gore. Pytam Michaela, czy przyjeżdżają do Polski kontynuować budowę kolekcji i szukać nowych artystów.


Odpowiada, że tak, we wrześniu 2007 roku. Na pewno odwiedzą Raster i Fundację Galerii Foksal. Pytam czy odwiedzą też inne, młodsze galerie, które sie pokazały w Warszawie i w innych miastach. Z tym Michael jest już ostrożny. Mówi, że szuka galerii myślących długoterminowo o swoich artystach, a nie o takich, które chcą wykorzystać koniunkturę i szybko zrobić pieniądze. Dodaje, że w Polsce przekona się, które miejsca warto odwiedzić…


W lofcie Hortów już gaszą światła, to znak że czas iść.


Nasze dwie i pół godziny w tym niezwykłym domu minęły za szybko. Teraz czas na Armory Show.Bardzo dziękujemy wojtkowinyc za relację. Aż żal, że sami tam nie byliśmy. Zapraszamy w następnych dniach na relacje wojtkanyc z targów Armory Show. Oczywiście z Nowego Jorku.9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Super. Fajnie by było, gdyby ta "polska" część kolekcji Hortów dała naszej sztuce takiego kopa, jak poprzednia wystawa u Rubellów. Więcej takich rzeczy i ludzie w USA będą wiedzieli, że u nas są też dobrzy artyści, a nie tylko białe niedźwiedzie.

Anonimowy pisze...

Czy może mi ktoś powiedzieć czyje są te ciemne obrazy, (człowiek w wannie). To nazwisko nie występuje chyba w tekscie. Będę wdzięczny.

Piotr Bazylko pisze...

Oczywiście, że możemy powiedzieć. To są obrazy Adriana Ghenie z Cluj, który występuje zarówno w tym tekście, jak w następnym o Armory Show. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję, pozdrawiam.

Zdzichu pisze...

relacje wojtkaznyc super ciekawe, czekam na wiecej. otwarta formuła bloga to ciekawe!

wojteknyc pisze...

zdzichu:

otwarta formula bloga totalnie zmienia reguly gry, zarowno jesli chodzi o dostawcow informacji, jak i jej konsumentow.

Ciesze sie ze sie podoba.

paulina pisze...

wydawalo mi sie, ze w domu hortow miala byc tez prezentowana "projekcja" budny/rogalski...nie bylo tej pracy, czy tez korespondent w ferworze przoczyl instalacje z kartonu?:)

wojteknyc pisze...

>>wydawalo mi sie, ze w domu hortow miala byc tez prezentowana "projekcja" budny/rogalski...nie bylo tej pracy, czy tez korespondent w ferworze przoczyl instalacje z kartonu?:) <<

Paulino:

Nie zauwazylem "projekcji" budny/rogalski. Przeoczenie jest calkiem mozliwe, bo ferwor i tlok u Hortow w piatek byly dosc intensywne. Prace eksponowane w ich mieszkaniu nie byly tez nigdzie opisane. Obiecuje, ze za rok, jesli tam bede, i jesli ta praca tam nadal bedzie eksponowana, to opisze/sfotografuje.

wojteknyc

Piotr Bazylko pisze...

Odnośnie "formuły otwartej" nasze bloga. Internet zbliża ludzi. Dzięki niemu poznałem, na razie tylko wirtualnie, wojtka, a my wszyscy mogliśmy przeczytać relacje "naocznego świadka" z Nowego Jorku. Taką formułę "otwartego bloga" chcemy kontynuować w przyszłości, z pożtykiem, mam nadzieję, dla wszystkich. I jeszcze raz chciałem podziękować wojtkowi za jego relacje, za czas, jaki dla nas poświęcił. Pozdrawiam.