12 lutego, 2007

Książki sprzedały się dobrze

Dzisiaj trochę spóźnione informacje na temat aukcji w londyńskim Christie’s 9 lutego. Niemniej zakładam, że nie każdemu chciało się buszować po stronach londyńskiego domu aukcyjnego i sprawdzać, jak sprzedały się prace Wilhelma Sasnala i Piotra Uklańskiego. A sprzedały się dobrze.
Świetny obraz Sasnala „Untitled (The Books)” sprzedany został za 36 tysięcy funtów (około 71 tysięcy dolarów). Jego estymacja wynosiła 30-40 tysięcy funtów. Obraz namalowany został w 2003 roku (to chyba „najmłodszy” obraz Sasnala dotychczas sprzedany na aukcji) i pochodził z monachijskiej galerii Ruedigger Schoettle.
Sprzedały się również dwie fotograficzne prace Piotra Uklańskiego – „Untitled. Blue Sky” z 2005 roku (w edycji do pięciu sztuk) oraz „Untitled. Waterfall” z 2001 roku (również w edycji do pięciu sztuk). Pierwsza z tych prac sprzedała się za 16.800 funtów (około 33 tysiące dolarów) przy estymacji 14-18 tysięcy funtów, a druga za 13.200 funtów (około 26 tysięcy dolarów) przy estymacji 6-8 tysięcy funtów. Pierwsza praca była zdecydowanie lepsza.
Już wkrótce aukcje w Nowym Jorku przy okazji The Amory Show. Zapowiadają się one szczególnie ciekawie, gdyż zjadą na nie przy okazji nowojorskich targów kolekcjonerzy z całego świata. Pytanie tylko, czy wystarczy im pieniędzy zarówno na zakupy na targach, jak i na uakcji. Zobaczymy. W The Amory Show nie bierze udziału żadna polska galeria. Jedyną galerią z tej części Europy będzie rumuński Plan B, który mieliśmy okazję zobaczyć podczas Willi Warszawa w ubiegłym roku.

Na zdjęciu: Wilhelm Sasnal, Untitled, The books, 2003

Brak komentarzy: