11 maja, 2007

ViennaAfair - relacja galerii Program i Piekary


Na koniec tego „targowego” tygodnia proponujemy kolejne krótkie podsumowania niezwykle dla polskich galerii udanych targów w Wiedniu. Dziś Galeria Program z Warszawy oraz Galeria Piekary z Poznania. O propozycjach obu tych galerii napisał w relacji z targów w Wiedniu wpływowy niemiecki dziennik „Franfurter Allgemeine Zeitung”.

Marcin Muszyński, Galeria Program z Warszawy


Chyba największym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Peeped Drawings Vienna Fair” Mariusza Tarkawiana, który rysując "podglądał" i lakonicznie komentował świat sztuki podczas Targów, cytując wyrwane z kontekstu zdania i wypowiedzi uczestników. Mariusz otrzymał kilka interesujących propozycji wystaw. Sprzedane też zostały trzy pudełka z rysunkami „Looking for Art” (w każdym po 25 rysunków) w cenie ok. 750 euro. Trafiły do kolekcji w Niemczech i Szwajcarii. Również wielu kolekcjonerów zakupiło rysunki wykonane w Wiedniu w ramach „Peeped Drawings Vienna Fair”. Sprzedaliśmy około 25 takich rysunków.


Na prace Wojtka Zasadniego już pierwszego dnia czekali kolekcjonerzy, którzy zakupili okładki i relief "Raj" (za 5.000 euro) prezentowany w Programie na wystawie "Dziękujemy naszym Klientom" w 2006 r.
Prezentowane na targach prace Małgorzaty Markiewicz, Anny Orlikowskiej i Karola Radziszewskiego spotkały się z zainteresowaniem kuratorów (zaproszenie do uczestnictwie w projektach kuratorskich realizowanych w Szwecji oraz w Wenecji - dla Małgosi. Ania Orlikowska została zaproszona m. in. do uczestnictwa w Biennale Fotografii w Lubljanie oraz ukaże się artykuł prezentujący jej sylwetkę w „Vienna Zeitung” ). Co do Karola - wszyscy reagowali wspaniale na jego prezentację i w końcu maja jadę do Wiednia i Luksemburga omawiać kolejne wystawy. O sprzedaży dopiero zacząłem rozmowy i odpowiadam właśnie na liczne zapytania.

Podczas targów odwiedzili nasze stoisko przedstawiciele Erste Banku, specjalizującego się w kolekcjonowaniu prac z Europy Wschodniej, którym prezentowaliśmy prace i archiwalną dokumentacje Łodzi Kaliskiej z lat 80 i 90 tych. Mamy nadzieję, że z dobrym skutkiem.
Bezpośrednim efektem targów jest finalizowany właśnie zakup zaprezentowanej na targach pracy Łodzi Kaliskiej z 1998 r "Bitwa na Piotrkowskiej" (w cenie 10.000 euro) do znaczącej kolekcji w Brukseli.

Anna Jaworska, Galeria Piekary z Poznania

Jeśli chodzi o Targi w Wiedniu, to najważniejsze było dla nas nawiązanie kontaktów z instytucjami i galeriami, co pozwoli nam zrealizować za granicą wystawy artystów związanych z galerią. Mówiąc o sprzedaży prac naszych artystów, to na Targach sprzedaliśmy dwie prace Kamila Kuskowskiego z cyklu "Portrety Panien Łódzkich" za 1.500 Euro każdy, a także Lightbox Leszka Knaflewskiego z cyklu "Killing me softly" za 4.500 Euro.
Na samych Targach nie sprzedaliśmy pracy "Z" Aleksandry Ska za 10.000 Euro, ale po Targach zgłosił się kupiec zainteresowany jej zakupem. Ogromnym zainteresowaniem publiczności zwiedzającej Targi cieszyła się także praca łódzkiej artystki Magdy Moskwy.
Zdjęcia: dzięki uprzejmosci Galerii Program (nr 1,2 i 3) oraz Piekary (nr 4 i 5)

Brak komentarzy: