17 lipca, 2007

Londyńska Galeria Saatchiego będzie darmowa

Galeria Charlesa Saatchiego, która ma być otwarta w przyszłym roku w Chelsea w Londynie, będzie dostępna za darmo dzięki umowie z domem aukcyjnym Phillips de Pury. W ten sposób galeria Saatchiego, który na otwarcie planuje wystawę współczesnej sztuki chińskiej, dołączy do również „darmowych” londyńskich galerii sztuki współczesnej, takich jak Tate Modern oraz Modern Art Oxford. Jednak w przeciwieństwie do Tate Modern w galerii Saatchiego darmowe będą również wystawy tematyczne.

Saatchi spodziewa się, że dzięki temu zabiegowi galerię, położoną w południowo-zachodnim Londynie (niedaleko słynnej „zakupowej” ulicy King’s Road) odwiedzać będzie od 600 tysięcy do miliona turystów rocznie.
Poprzednia galeria, w której Saatchi prezentował prace sztuki współczesnej ze swojej kolekcji, mieściła się w samym centrum Londynu, w budynku dawnego ratusza nad Tamizą. Wstęp do niej był płatny – bilet kosztował 8,5 funta (prawie 50 złotych). W tej galerii Saatchi pokazał swoją kolekcję malarstwa pod chwytliwym tytułem „Triumph of Painting”. Niewątpliwie swoimi działaniami Charles Saatchi, założyciel słynnej agencji reklamowej Saatchi&Saatchi, wykreował zwiększenie zainteresowania malarstwem współczesnym na świecie. W drugiej odsłonie tej wystawy wziął udział polski malarz Wilhelm Sasnal. Strategią Saatchiego jest kreowanie nurtów i nazwisk w sztuce, a później sprzedawanie prac ze swojej kolekcji z zyskiem. Na wiosennej aukcji w Nowym Jorku obraz „Samoloty” Sasnala osiągnął cenę 396 tysięcy dolarów (ponad 1,1 miliona złotych).
Teraz tę strategię Saatchi będzie stosował wspólnie z domem aukcyjnym Phillips de Pury, który, w przeciwieństwie do dwóch największych domów aukcyjnych – Christie’s i Sotheby’s, stawia na bardzo młodą sztukę współczesną, w tym w szczególności na sztukę chińską, rosyjską i amerykańską, a także fotografię i design. W ramach umowy z Saatchim Phillips de Pury zapłaci nieujawnioną sumę pieniędzy brytyjskiemu kolekcjonerowi. W zamian Phillips będzie miał poczesne miejsce na stronie internetowej galerii Saatchiego, którą odwiedza dziennie 50 milionów osób. Prawdopodobnie dom aukcyjny i galeria będą też prowadziły wspólne akcje promocyjne.
Obecnie trwa, przedłużający się, remont galerii Saatchiego, ale kolekcjoner pokazuje swoje zasoby w innych miejscach. W październiku w londyńskiej Rogal Accademy of Arts, a petersburskim Ermitażu zostanie pokazana kolekcja młodej sztuki amerykańskiej pod tytułem „USA Today”. A na niej m.in. prace: Tala R, Marka Grotjahna, Dany Schulza Josha Smitha i innych.
Na zdjęciu: wizualizacja wnętrza nowej galerii Saatchiego w Londynie

Brak komentarzy: