29 sierpnia, 2007

Fangor i Abakanowicz na aukcji w nowojorskim Sotheby's

Koniec wakacji oznacza również początek jesiennego sezonu aukcyjnego na całym świecie. Na początek – we wrześniu odbędą się aukcje tańszych obiektów za oceanem, w październiku w Londynie, przy okazji targów Frieze, najważniejsze aukcje sztuki współczesnej w Europie, by w listopadzie ponownie przenieść się za ocean z aukcjami nowojorskimi. Ciekawe, jak w obliczu wielkich perturbacji na światowych rynkach finansowych poradzą sobie drogie prace „blue chipy”, jak giełdowo nazywają inwestorzy prace Warhola, de Kooninga czy Picassa. Bo przecież część klienteli domów aukcyjnych poniosła ciężkie straty…
Przekonamy się już wkrótce – a tymczasem „polska” oferta domu aukcyjnego Sotheby’s na aukcji 12 września (Contemporary Part I and Part II). Tym razem nie będą to prace Sasnala, Uklańskiego czy Bujnowskiego, ale Fangor i Abakanowicz.
Sotheby’s wiosną tego roku znakomicie sprzedał płótna Fangora, o czym pisaliśmy tutaj. Pięć prac klasyka polskiej sztuki współczesnej zostało sprzedanych łącznie za prawie milion złotych. Część z nich, w tym najbardziej atrakcyjny M39 wylądowało w kolekcji Fibaków. Na wrześniowej aukcji dostępne będą dwie prace z tego samego optycznego okresu twórczości Fangora, co sprzedane wiosną.
Starszy, M78 z 1968 roku ma wymiary 127x127 cm i estymację 30-40 tysięcy dolarów (85-113 tysięcy PLN).


Taką samą estymację, ma o rok młodszy obraz M33, który jest minimalnie mniejszy (122x122 cm). Nie wiemy nic na temat pochodzenia tych obrazów. Sądząc po sprzedaży prac wiosną obie prace zdecydowanie powinny się sprzedać w górnych granicach estymacji lub powyżej.
Do kupienia będzie również rzeźba Magdaleny Abakanowicz „Magdusia” z 1988 roku,

wystawiona z estymacją 20-30 tysięcy dolarów (56-85 tysięcy PLN), kupiona przez dotychczasowego właściciela zurychskiej galerii Turske&Turske.
Ciekawe, jakie polskie prace pojawią się na kolejnych aukcjach w trzech największych domach aukcyjnych?


Brak komentarzy: