27 września, 2007

Kolekcjonerzy przyjechali do Warszawy (i Krakowa)

Do Polski przed berlińskimi targami przyjechali amerykańscy kolekcjonerzy Susan i Michael Hort – znajdujący się na prestiżowej liście 200 największych kolekcjonerów świata magazynu ArtNews. Byli oni w Polsce także w ubiegłym roku i efektem tego była znakomita obecność polskich artystów w kolekcji wiszącej w ich nowojorskim penthousie. Kolekcja ta, choć niedostępna dla „zwykłych śmiertelników”, jest oglądana przez studentów wszystkich nowojorskich uczelni artystycznych oraz kuratorów i ludzi związanych ze sztuką. Co roku jest ona przygotowywana przez niezależnego kuratora i otwierana podczas lutowych targów Armory Show w Nowym Jorku. O tegorocznym otwarciu ich kolekcji możecie przeczytać w relacji WojtkaNYC tutaj. W kolekcji Hortów pojawiły się prace: Wilhelma Sasnala, Rafała Bujnowskiego, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Michała Budnego i Zbyszka Rogalskiego oraz Bartka Materki. Dziś Susan i Michael Hortowie są jednymi z największych zagranicznych kolekcjonerów młodej polskiej sztuki.
W tym roku Susan i Michael Hortowie odwiedzili także pracownie takich artystów jak: Wilhelm Sasnal, Jakub Julian Ziółkowski, Tomasz Kowalski, Agata Bogacka, Przemek Matecki czy Aneta Grzeszykowska. Spotkali się także z galerzystkami z lokalu_30 – Zuzanną Janin i Agnieszką Rayzacher.
„Szczególnie jesteśmy zadowoleni ze spotkania z Jakubem Ziółkowskim” – powiedział nam Michael Hort. „Bardzo lubimy jego prace, bardzo go cenimy jako artystę, ale nie mieliśmy dotąd okazji go poznać. Wizyta w jego pracowni była jednym z najciekawszych momentów naszego pobytu w Polsce”. Dodał, że podczas przyszłorocznej wystawy ich kolekcji, planują poświęcić całą jedną ścianę pracom Kuby Ziółkowskiego.

2 komentarze:

wojtekNYC pisze...

Z przyjemnoscia przysle fotorelacje ze "sciany Ziolkowskiego" u Hortow jesli Panowie nie beda w Nowym Jorku w lutym 2008.

Pzdr

zznyc pisze...

... sasnal na aukcji w phillips de pury
londyn 13.10.