29 kwietnia, 2008

Targi Taniej Sztuki? W Warszawie? Nie, w Rzymie.

W listopadzie 2006 roku pisaliśmy, że nie będzie w warszawskim Rastrze kolejnej edycji Targów Taniej Sztuki. Nie było też ich w listopadzie i grudniu 2007 roku. Ale co się odwlecze, to nie uciecze…
Przy okazji prezentacji Rastra w Rzymie w Instytucie Polskim

powstała kolejna, „zagraniczna” edycja Targów Taniej Sztuki. A że Raster „podrósł”, a wraz z nimi i ceny prac jego artystów, to ceny w kilku przypadkach znacznie przekroczyły dotychczasowy limit 200 PLN, dość zdecydowanie przestrzegany w polskich edycjach TTS. Ale w końcu kilka lat minęło i inflacja też jest niemała.
Na rzymskie TTS Raster zawiózł rzeźby Michała Budnego w specjalnych, przygotowanych przez artystę pudełkach. To najdroższa praca na rzymskich „targach” – jest w edycji 10 sztuk i kosztuje po 400 euro.
Rafał Bujnowski przygotował serię naklejek z krzyżami widzianymi pod kątem (podobne jak jego obrazy z tej serii) w edycji 20 sztuk.
Nicolas Grospierre – z kolei modernistyczny puzzle w edycji 15 sztuk. To znane z wystawy „Blokersi” zdjęcie wieżowca z Żor, z tym że możemy dowolnie ułożyć fragmenty z wielkiej płyty z balkonami. Przemek Matecki na TTS przeznaczył film wideo „Angel” znalezione na śmietniku (edycja 10 sztuk). Co w nim jest – musicie sami zobaczyć…
Ania Okrasko na TTS przeznaczyła niewykorzystane fragmenty płótna z projektu „Nie ma dnia bez kreski”- powstały wtedy wielkie, monochromatyczne płótna zamalowane długopisem. Na ten projekt Ania zużyła 1500 długopisów. Teraz, w ramach projektu otrzymamy 3 długopisy do zamalowania czystego fragmentu płótna (edycja 7 sztuk). Jadwiga Sawicka przygotowała projekty „emocjonalnych” zapałek, które „zanim się wypalą, mocno zagrają na emocjach” (edycja 6 sztuk).

Jest też projekt prostowanego ręcznie haczyka Oskara Dawickiego (13 sztuk), „mieszanka wybuchowa” Doroty Buczkowskiej (edycja 9 sztuk) , a także kalendarz „Traktorzyści” Łukasza Skąpskiego (edycja 100 sztuk).

Oprócz nowych TTS Raster przygotował również wystawę dokumentującą obiekty z dotychczasowych TTS. Część z tych wyprzedanych już prac przestała być obiektami z TTS i zawitała nawet na aukcje sztuki najnowszej – np. plakaty Sasnala czy prace Zbigniewa Libery.
Teraz liczymy na to, że rzymianie nie będą specjalnie zainteresowani nowymi TTS i w ten sposób zawitają one również do Warszawy…
Na zdjęciach TTS w Rzymie. Zdjęcia dzięki uprzejmości galerii Raster.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Raster tak strasznie komercjalizuje swoich artystow - koszulki, dlugopisy, szklanki, ciekawe, kiedy beda puzzle i kubeczki z reprodukcjami...

Anonimowy pisze...

Agata Bogacka "wyprodukowała" już szklankę ze swoją pracą. A, jak rozumiem, z kolei na rzymskie TTS Nicolas Grospierre właśnie stworzył puzzle. Także wszsytko to już było....:-)

Anonimowy pisze...

zapalniczki?

Anonimowy pisze...

Tego jeszcze niebyło !!

Anonimowy pisze...

prezerwatywy ?

Anonimowy pisze...

prezerwatywy były kilka lat temu - Bujnowskiego.
Ja chętnie zapiszę się na listę oczekujących na: 1)tapeta z reprodukcją obrazu z brudną ścianą Bujnowskiego 2)parasolka w groszki - Okrasko (ale tylko jeśli będzie w edycji limitowanej.

Anonimowy pisze...

to ja proponuje śliniaczki i śpioszki dla niemowlaków
prezerwatywy były też Gigera