19 sierpnia, 2008

Hirst kończy z motylami, a wkrótce również z gablotami i akwariami z formaliną

Nie wiadomo czy to tylko PR-owa zagrywka przed wielką wrześniową aukcją czy też rzeczywiście Damien Hirst zamierza zaprzestać produkcji swoich sztandarowych prac w seriach.
W wywiadzie Timem Maslowem, jednym z szefów galerii White Cube, który ukazał się na stronie domu aukcyjnego Sotheby’s brytyjski artysta zapowiada, że przestaje produkować prace z motylami, a chce jeszcze wyprodukować kilka słynnych gablotek oraz wypreparowanych zwierząt w formalinie, by póżniej również i zarzucić produkcję tych prac.
Przypomnijmy, że już 15 i 16 września w londyńskim Sotheby’s odbędzie się aukcja 223 prac Hirsta zatytułowana``Beautiful Inside My Head Forever''. Ma ona przynieść około 65 milionów funtów (według estymacji). O tej aukcji pisaliśmy tutaj.
Artysta nadal będzie wykonywał (a coraz częściej tylko podpisywał, bo większość prac wykonują asystenci Hirsta w jego firmie Science Ltd.) prace z kropkami (tzw. „dot paintings).
Nie wiadomo, czy wywiad udzielony swojej macierzystej galerii, a opublikowany na stronie domu aukcyjnego na niespełna miesiąc przed wielką aukcją, nie jest początkiem kampanii marketingowo-PRowej, mającej zapewnić jak najlepszą sprzedaż 15 i 16 września. W końcu Hirst jak żaden inny artysta potrafi grać z rynkiem sztuki najnowszej, a wręcz czasami się z niego naigrywać. Oczywiście znakomicie na tym zarabiając.
A na londyńskiej aukcji będą łącznie aż 73 prace z motylami zatopionymi w farbie, a także 16 „dot paintings”. Tak jak już pisaliśmy, najwyżej wyceniana jest praca w formalinie – cielec ze złotymi rogami – zatytułowana „The Golden Calf”. Jej estymacja to 8-12 milionów funtów. Jeśli wierzyć Hirstowi, to jedna z ostatnich „formalinowych” prac tego artysty, która będzie dostępna na rynku pierwotnym.

Na zdjęciu: jedno z „dot paintings” Damiena Hirsta – „Rubidium Chromate 1965”

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

prosze o wybory mniej standarowych twórców ,większe zróżnicownie

Anonimowy pisze...

http://www.fotolog.com/artpage/51554771


http://namesfest.net/
NAMES FEST
26 August – 6 September 2008

NAMES Exhibition
8 September – 13 October 2008
Trafacka Gallery area

Anonimowy pisze...

"name srame"

Anonimowy pisze...

dla kolekcjonerow fotografii
http://www.transfotografia.com/

Międzynarodowy Festiwal Fotografii
Transfotografia 2008: Fotografia & Kino
WRZESIEŃ 2008 Gdańsk-Gdynia-Sopot