04 września, 2008

Jesienne tytuły w Korporacji Ha!art

Bieżący rok będzie chyba jednym z lepszych, jeśli chodzi o wydawnictwa poświęcone sztuce. Szczególnie, jeśli do już wydanych pozycji dołożymy wczoraj ogłoszone zapowiedzi krakowskiego Ha!artu.

Na jesień i zimę 2008 Korporacja Ha!art przygotowuje wiele ciekawych tytułów. Nas szczególnie zelektryzowała wiadomość o trzech wydawnictwach. Będą to „Krótka historia grupy Ładnie” Magdaleny Drągowskiej i Dominika Kuryłka; „Mobilizacja. Wywiady z malarkami i malarzami roczników 70” Patrycji Musiał oraz „Stadion X – miejsce, którego nie było” – praca zbiorowa.

Oto krótkie zapowiedzi przygotowane przez Ha!art.

"Krótka Historia Grupy Ładnie” - Wokół Grupy Ładnie narosło wiele plotek, mitów i legend. Gra z figurą awangardowego artysty, igranie z ideą artystycznej grupy, doprowadziły do tego, że wizerunek Ładnie od samego początku powstania grupy nie był i nie jest - również dzisiaj - łatwy do uchwycenia. Paradoksalnie nie ułatwiają tego liczne informacje o Grupie, umieszczane w popularnych publikacjach i naukowych opracowaniach, rozmowy ze świadkami organizowanych przez nią wydarzeń, a także informacje przekazywane przez samych członków grupy - m.in. w wydawanym przez nich art zinie "Pismo we wtorek". "Krótka historia Grupy Ładnie" skupia w sobie porozrzucane i pomieszane - także przez samych członków - szczątki informacji o Ładnie. Autorzy nie mieli jednak ambicji tworzyć podręcznika. Książka Jest raczej narracją o reprezentacji Grupy Ładnie. "Krótka historia Grupy Ładnie" mówi o jej wizerunku, który rozmywa się paradoksalnie w miarę przybliżania się do niego samego.

„Mobilizacja. Wywiady z malarkami i malarzami roczników 70.” to książka zbierająca wypowiedzi najciekawszych artystów, urodzonych w latach 70 –tych, związanych z medium malarskim, uznanym za najwyrazistszy głos artystyczny po transformacji ustrojowej. Do projektu zostali zaproszeni: Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski, Marcin Maciejowski, Bartek Materka, Agata Bogacka, Paweł Książek, Paulina Ołowska, Agnieszka Brzeżańska, Zbigniew Rogalski i Przemek Matecki. Publikacja dokumentuje działalność wyjątkowego pokolenia, ludzi urodzonych na styku dwóch epok i wyjaśnienie fenomenu wyrazistości i popularności ich sztuki.

"Stadion X - miejsce, którego nie było" - to reader dokumentujący działania podjęte na Stadionie X-lecia w świetle cyklu kuratorskiego „Finisaż Stadionu i Jarmarku Europa w odcinkach”, ujmujący artystyczną, botaniczną, architektoniczną perspektywę tego miejsca a także tło teoretyczno-problemowe. Stadion został usypany z gruzów powojennej Warszawy, przez 40 lat służył poprzedniemu reżimowi, na początku lat 80-tych przestano organizować tam imprezy sportowe, po 1989 roku zreanimowali go pionierzy kapitalizmu, m.in. wietnamska inteligencja, która zajęła koronę obstawiając ją łóżkami polowymi z towarem (a dziś po powrocie do kraju tworzy elitę ekonomiczną Wietnamu). Stadion to też jedyne wielokulturowe miejsce w homogenicznej Warszawie i wreszcie przykład braku debaty na temat dobrej architektury realnego socjalizmu. Takie działania jak Boniek, Wizja lokalna, Radio Stadion, Palowanie czy Schengen służyły m.in. temu żeby zainscenizować tę rzeczywistość, wyobrazić ją sobie inaczej, wydobyć jej ukryte sensy, problemy, które „wiszą w powietrzu”, których jednak artyści wcześniej nie dotykali.

Czekamy z niecierpliwością!

5 komentarzy:

25h pisze...

warto chyba również wspomnieć o kolejnej na naszym rynku książce Jacques Rancière, „Na brzegach politycznego”, tłum. Iwona Bojadżijewa i Jan Sowa (linia radykalna)

całość zapowiedzi

25h pisze...

http://ha.art.pl/?view=news&nid=657

Anonimowy pisze...

dobre pozycje

Michal pisze...

matecki tez jest ujety w ksiazce musial
a autorka ksiazki o ladnie jest magda dragowska jak mniemam

Anonimowy pisze...

TARGOWISKO SZTUKI
Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prezentują i sprzedają swoje prace: malarstwo, grafiki, fotografię, biżuterię, batiki. Wstęp wolny, z możliwością targowania.
P O L E C A M !

Typ: Spotkanie publiczne Adres: Warszawa, Krakowskie Przedmieście 5
Czas: od 21 września, 11:00 do 21 września, 19:00