09 września, 2008

Tribute to Andrzej Wróblewski

Już w najbliższy piątek 12 września 2008 roku o godzinie 19.00 w warszawskiej Galerii Program odbędzie się wernisaż przygotowanego przez nas projektu „Tribute to Wróblewski”, w którym wzięło udział 14 młodych artystek i artystów pojawiających się na stronach ArtBazaar.Andrzej Wróblewski jest w polskiej sztuce artystą wyjątkowym. W trakcie swojego krótkiego życia (1927-1957) nie stworzył zbyt wielu prac. A te, które pokazywał publicznie, często nie znajdowały zrozumienia i nie były docenione przez mu współczesnych. Wielkość Wróblewskiego ujawniła się dopiero wiele po jego tragicznej śmierci. Dziś patrzymy na Wróblewskiego jak na legendę polskiego malarstwa. Legendę, która działa na nas coraz silniej wraz z upływem lat.

Jak dziś Wróblewski – postać tragiczna, rozdarta, ale trochę jednak też staroświecka – inspiruje najmłodsze pokolenie artystów „generacji Y”? Przecież oni niechętnie patrzą wstecz, odnoszą się do historii. Odpowiedzi na najważniejsze pytania szukają w sobie, a nie na zewnątrz. A jednak, mimo tego, może jednak odnajdują cząstkę „samych siebie” w twórczości tego malarza? Czy też po prostu uznają, że „Wróblewski wielkim malarzem był” i zwyczajnie odfajkowują ten temat? Mamy nadzieję, że odpowiedzią będą właśnie 14 artystek i artystów, których zaprosiliśmy do projektu.

Przygotowali oni prace do specjalnej teki, która została wydana w nakładzie 50 egzemplarzy. Znaleźć w niej można prace inspirowane twórczością Andrzeja Wróblewskiego. Prace te będzie można obejrzeć na wystawie, a także zakupić tekę z pracami zaproszonych do projektu artystów. Wystawie towarzyszy także katalog, wydany w limitowanej serii 150 egzemplarzy.W tece znajdują się prace, zarówno unikatowe (jak na przykład szkice Mariusza Tarkawiana inspirowane obrazami Wróblewskiego, czy scenariusz pracy Wróblewskiego napisany we fragmentach przez Szymona Kobylarza), jak i w serii. Są to zarówno prace na papierze (dwie prace Tomasza Kowalskiego – jedna do wyboru, po pięć edycji Tymka Borowskiego i Pawła Śliwińskiego – jedna do wyboru, czy praca Pawła Książka) czy też fotografie (Basi Bańdy, Janusza Łukowicza, Łukasza Jastrubczaka, Michała Frydrycha, Konrada Pustoły czy, nieżyjącego już Ireneusza Zjeżdżałki).

Tekę będzie można kupić podczas wernisażu w Galerii Program, jak i później składając zamówienie na adres - blogartbazaar@gmail.com . Do sprzedaży jest łącznie 30 egzemplarzy. Pierwszych dziesięć tek kosztować będzie 1200 PLN.

Dziękujemy bardzo serdecznie Anecie Marcinkowskiej-Muszyńskiej i Marcinowi Muszyńskiemu z Galerii Program za pomoc w przygotowaniu wystawy i udostępnienie galerii.

Wystawa w Galerii Program potrwa do 20 września. Następnie projekt „Tribute to Wróblewski” zostanie pokazany w październiku w Galerii Pies w Poznaniu.

Uczestnicy: Basia Bańda, Tymek Borowski, Michał Frydrych, Łukasz Jastrubczak, Janusz Łukowicz, Szymon Kobylarz, Tomasz Kowalski, Paweł Książek, Konrad Pustoła, Mariusz Tarkawian, Paweł Śliwiński, Honza Zamojski, Karolina Zdunek, Ireneusz Zjeżdżałka.
Tekst do katalogu: Adam Fuss.

Serdecznie zapraszamy na stronę, gdzie prezentujemy cały projekt „Tribute to Wróblewski”.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

bez
dunala? - skandal!

Anonimowy pisze...

srunala