27 stycznia, 2009

Znamy już szczegóły wystawy "Younger Than Jesus" w New Museum w Nowym Jorku


Latem ubiegłego roku pisaliśmy o wystawie “Younger Than Jesus” w New Museum w Nowym Jorku. Będzie to pierwsze triennale młodej sztuki na świecie – wezmą w nim udział artyści urodzeni w 1976 roku lub później.
Dziś znamy już więcej szczegółów wystawy, która, jak zauważa jej główny kurator, Massimiliano Gioni, ma stać się „Facebookiem Generacji Y” (inaczej też nazywanej iGeneration, Millenials czy Generation Me). Otóż ta wystawa, pierwsza tak duża wystawa oparta tylko na czynniku generacyjnym, zostanie otwarta w New Museum 8 kwietnia i potrwa do połowy czerwca.
Weźmie w niej udział 50 artystek i artystów z całego świata, wybranych przez trójkę kuratorów na czele z Gionim, którzy wspierali się bardzo rozbudowaną (do 150 osób) grupą „informatorów” (kuratorzy, nauczyciele akademiccy, blogerzy, krytycy) z całego świata. Ci właśnie „informatorzy” wyselekcjonowali grupę 500 artystek i artystów, z których na wystawę trafi co dziesiąte.
Będziemy znali całą „500”, gdyż muzeum planuje wydanie dwóch publikacji przy okazji tej wystawy. Pierwszą publikacją będzie właśnie "Younger Than Jesus: The Artist Directory" wydany wspólnie przez New Museum i wydawnictwo Phaidon z biografiami oraz reprodukcjami prac całej „500 artystów” stanowiących bazę wyboru do wystawy. Będzie to ponad 500 stronnicowe wydawnictwo, które ma ambicję pokazać wszystko, co jest ciekawe w młodej sztuce na świecie.
Natomiast druga książka, wydana przez muzeum z innym znakomitym wydawnictwem Steidl zawierać będzie eseje na temat zarówno generacji Y, jak i twórczości jej przedstawicieli. Oczywiście będą też reprodukowane prace artystów, którzy wezmą udział w wystawie w New Museum.
Kiedy poznamy listę 50 artystów wybranych na wystawę „Younger Than Jesus”? Już wkrótce. Muzeum na swojej stronie internetowej podaje, że nastąpi to jeszcze w styczniu.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

dla ciekawych nazwisk link do książki Phaidona http://trade.phaidon.com/pdfs/spring09/978-0-7148-4981-2-Younger-than-Jesus.pdf

Anonimowy pisze...

malutka ta lista tych młodych

Anonimowy pisze...

Niestety widać tylko do litery "g". Z polskich nazwisk można wyłowić tylko Michała Budnego.

Anonimowy pisze...

to rzutem na taśmę, bo on jest 1976

Anonimowy pisze...

Oh Jesus, następny model segregacji artystów.
I to w imię boże!:)
Wg. mnie kicz i czysty chwyt reklamowy, choć zabawny (albo nie dla niektorych).
No chyba że będzie kolejna edycja dla 'older than Jesus'. No i trzecia dla tych w wieku 33. No bo co z nimi!?

Anonimowy pisze...

haa haaa haaaaa
pomysł jak pomysł,każdy jest dobry żeby tylko sobie wysterować rynkiem na swoje i spekulować w nieskończoność