28 stycznia, 2009

Z półki kolekcjonera: dziś premiera "Krótkiej historii Grupy Ładnie"

Już dziś premiera długo oczekiwanej książki (pisaliśmy o niej we wrześniu) „Krótka historia Grupy Ładnie” Magdalemy Drągowskiej, Ewy Tatar i Dominika Kuryłka. Grupy Ładnie czytelnikom ArtBazaaru przedstawiać nie trzeba – stworzona przez Rafała Bujnowskiego, Marka Firka, Marcina Maciejowskiego, Wilhelma Sasnala i Józefa Tomczyka Kurosawę weszła już do historii polskiej sztuki. Stała się jednym z najważniejszych grup artystycznych w polskiej sztuce współczesnej. Równocześnie, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, wokół niej narosło niesamowicie wiele mitów, plotek, legend i niedomówień.
Oczywiście książka tych wszystkich mitów nie rozwiewa. W dużo większym stopniu zbiera po prostu efemeryczne często dziś informacje na temat Grupy Ładnie. Ważnym elementem książki są rozmowy z artystami, a także z Romanem Dziadkiewiczem, Łukaszem Gorczycą, Michałem Kaczyńskim, Maszą Potocką, Andrzejem Przywarą, Grzegorzem Sztwiertnią, Wojciechem Wilczykiem czy Joanną Zielińską .
Książka nie stanie się „przewodnikiem” po nieistniejącej już grupie – to raczej opowieść o historii pewnego fragmentu polskiej sztuki najnowszej i micie, jaki pozostał po Grupie Ładnie.

Magdalena Drągowska, Dominik Kuryłek, Ewa Małgorzata Tatar , Krótka historia Grupy Ładnie, Koporacja Ha!art, Kraków 2009; cena 37 PLN.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

no ładnie, ładnie :)

Anonimowy pisze...

Ladna okładka. ładna, ładna;)

Anonimowy pisze...

Ktos wie gdzie w Warszawie mozna kupić tę książke?

Anonimowy pisze...

W lumpeksie może jakim.