11 marca, 2009

Z półki kolekcjonera – Anda Rottenberg „Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80”

Znakomita informacja dla miłośników sztuki lat 80tych jak i dla tych co pochłonęli poprzednią książkę Andy Rottenberg „Sztuka w Polsce 1945-2005”. Już niedługa do księgarni zawita jej najnowsza publikacja „Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80”.

Książki jeszcze niestety nie mam ale informacje prasowe uzyskane od wydawcy są naprawdę elektryzujące:

Lata osiemdziesiąte - okres bojkotu oficjalnego obiegu i poszukiwania miejsc alternatywnych, gorących dyskusji ideologicznych i artystycznych przewartościowań, czas z jednej strony patriotyczno-kościelnego patosu, z drugiej - nieposkromionej i wywrotowej ekspresji. Anda Rottenberg w swej najnowszej książce kreśli wnikliwy obraz dekady. "Przeciąg , wybór jej tekstów z epoki, jest spojrzeniem na sztukę i życie artystyczne z perspektywy uczestniczki wydarzeń, zaprzyjaźnionej i blisko współpracującej z wówczas debiutującymi, a dziś cenionymi twórcami. Bohaterami książki są m.in. Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Mikołaj Smoczyński, Leon Tarasewicz i malarze Gruppy - Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Waldemar Pawlak, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak.

Część tekstów publikowana była w pismach drugiego obiegu, magazynach zagranicznych i katalogach wystaw. Niektóre towarzyszyły w formie powielonego maszynopisu pokazom w mieszkaniach prywatnych i w nielicznych nieobjętych artystycznym bojkotem galeriach. Inne, jak na przykład niewygłoszone wystąpienie, planowane na trzeci dzień Kongresu Kultury Polskiej - 13 grudnia 1981 roku, nigdy nie opuściły szuflady Autorki. Wybór uzupełniają dwa wywiady z Andą Rottenberg: pierwszy przeprowadzony w 1987 roku, drugi - jesienią 2008 roku. Materiał podzielony został na cztery części: Zeitgeist, Postawy, Recenzje oraz Dedykacje. Część pierwsza obejmuje teksty będące refleksją nad sytuacją, w jakiej znaleźli się polscy artyści w latach 80. Są to uwagi pisane post factum, głównie na początku lat 90., a więc z czasowego i mentalnego dystansu. Ujmują one kwestie artystyczne w szerokiej perspektywie politycznej, historycznej i ideologicznej. Część druga dotyczy - bardziej szczegółowo - przemian sztuki, krytyki, a zwłaszcza form życia artystycznego. Na część trzecią składają się recenzje konkretnych wystaw, od tzw. wystawy otwartych drzwi w Zachęcie w 1980 roku przez łódzką "Konstrukcję w procesie" i "Ekspresję lat 80-tych" w sopockim BWA, aż po "Oblicza socrealizmu" w Muzeum Narodowym w Warszawie. W części ostatniej znalazły się teksty poświęcone twórczości konkretnych artystów, często im dedykowane, które w latach 80. towarzyszyły ich wystawom i wystąpieniom.”
Spotkanie z autorką i artystami odbędzie się w nowopowstałej księgarni w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 18.03, g. 18.00

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Włodzimierz nie Waldemar Pawlak.

Anonimowy pisze...

VOLTA NY' 2009

Rysunki Agnieszki Grodzińskiej będą prezentowane przez Galerię Program w dnaich 5-8 marca na VOLTA NY, imprezie towarzyszącej targom Armory Show w Nowym Yorku.

Anonimowy pisze...

super, lecę do NY, może zdążę

Anonimowy pisze...

Jak 5 - 8 marca to naprawde szybko leć, bo dzis 11 ;)!

Anonimowy pisze...

A jaki to ma związek z Andą Rottenberg i jej książką? brak słów.......
bardziej żenadziarskiego lansu nie widziałem hi, hi

Anonimowy pisze...

http://kiesner-pracownia.blogspot.com/