25 czerwca, 2009

Fair enough - projekt łotewskiej galerii Supernova w Wilnie

O zbliżających się pierwszych targach sztuki w Wilnie pisała już Małgosia Mleczko tutaj. Targom będzie towarzyszyło wiele imprez i projektów a wśród nich projekt łotewskiej galerii Supernova.

Supernova jest nową galerią z Rygi, prezentującą najmłodsze pokolenie artystów z Łotwy i krajów bałtyckich. Do swojego najnowszego projektu zaprosiła właśnie artystów z tego regionu.

Koncepcja projektu opiera się na historii pewnego studenta akademii sztuki, który w dniu egzaminu, nieprzygotowany, bez żadnych prac do pokazania Komisji egzaminacyjnej, zwrócił się do Komisji i powiedział – „Tak naprawdę nie mam wam nic do pokazania z moich prac, ale może mógłbym wam coś sprzedać?... Mam starą lodówkę, żelazko i telefon komórkowy….Jestem otwarty na wasze propozycje…”

Czy jest to tylko żart, czy też historia ta pokazuje stan frustracji obecną sytuacją ekonomiczną, polityczną czy społeczną? Kuratorzy projektu zadają pytanie – „Wiemy, że posiadacie wartościowe rzeczy – przedmioty w domu ale i wartościowe myśli. Z pewnością z nich korzystacie. Może chcielibyście je sprzedać?”. Projekt ma ukazywać poetykę transformacji przedmiotów używanych na co dzień w obiekty sztuki.

Do projektu zaproszono min. takich artystów jak: Kristoffer Akselbo (DK), Paulien Barbas (NL), Ebba Bohlin (SE), Gosia Bojkowska (PL), Ola Buczkowska (PL), Lenka Klodova (CZ), Edgars Kļaviņš (LV), Epp Kubbu (EE), John Phillip Mäkinen (FI), Frederik Noren (SE), Mirte Slaats (NL), Marguss Tamm (EE), Unstable Thoughts (UKR), Honza Zamojski (PL).

Zapraszamy do Wilna, Rygi i do nas na relację z wydarzenia.

Brak komentarzy: