21 grudnia, 2010

"Działania" Przemka Mateckiego w krakowskiej Spółdzielni Goldex Poldex


Osobom odwiedzającym Kraków, bądź tam mieszkającym polecamy wystawę Przemka Mateckiego „Działania”, którą od ubiegłej soboty do 20 stycznia można oglądać w Spółdzielni Goldex Poldex.
To pierwsza wystawa Przemka po dłuższej, rocznej przerwie. Przez ten czas Przemek prawie nie malował, ale poświęcił czas rodzinie oraz remontował mieszkanie. Zastanawiał się nawet, czy wrócić do malarstwa. Jednak wrócił i wystawa w Goldex Poldex jest właśnie pierwszą po przerwie.
Punktem wyjścia jest wielki zielony obraz, namalowany kilka lat temu.
Odchodzące od niego odnogi kierują narracje w różne strony: od analizy charakterystycznych dla artysty rozwiązań formalnych, przez wątki anegdotyczne jak refleksja nad interpersonalną sytuacją w Galerii Raster po akcenty konceptualne, przypominające właściwie tematy dyskusji neoawangardowych artystów z lat 60 - pytania o autonomie sztuki i jej zakres czy umiejscowienie praktyki w czasie i przestrzeni.
Pod grubymi, tłustymi warstwami farby, kryje się często zaskakujące drugie dno - czarny obraz okazuje się być zamalowanym portretem zamówionym u Tymka Borowskiego przez berlińskiego kolekcjonera. Na przemalowanej przez Mateckiego "Martwej naturze z kompotierką" Cezanne'a brakuje noża, a w niektórych miejscach spod farby przebijają ślady starych prac.


Na wystawie obecny jest także kolejny bardzo ważny dla sztuki (i życia) Mateckiego wątek, a mianowicie śmieci. Artysta od lat przeszukuje śmietniki. Wynajduje różnego rodzaju odpady, plakaty, kolekcje rodzinnych zdjęć czy filmów, całe spakowane w kartony pokoje dziecinne pełne kolorowych gumek i zeszycików. Część tego materiału trafia później na wystawy, czasami w formie przetworzonej, czasami po prostu jako obiekty przeniesione wprost do galerii, jak prezentowany na wystawie film "Angel".
Wystawę można oglądać po telefonicznym umówieniu się w Spółdzielni Goldex Poldex, ul.Józefińska 21/12 na Starym Podgórzu w Krakowie. Telefony do umówienia się to: 787024408 , 506178128

Brak komentarzy: