20 grudnia, 2010

Wydarzenia roku 2010 według ArtBazaar

Nadchodzi czas podsumowań. Zaczynamy od wydarzeń jakie naszym zdaniem najbardziej odbiły się na mijającym roku. Przygotowaliśmy propozycje do wyboru wydarzenia roku. Zapraszamy do głosowanie na pasku obok i na wybór najważniejszego wydarzenia roku.

1 Otwarcie MOCAK w Krakowie – Nie Warszawa,ale Kraków ma pierwsze wybudowane po wojnie muzeum sztuki nowoczesnej w Polsce. Co prawda na razie w ramach przedwyborczych fet otwarto jedynie budynek Muzeum. Pierwsze duże wystawy oraz pokaz kolekcji planowane są na wiosnę, ale z zapowiedzi dyrektorki muzeum, Marii Anny Potockiej, zapowiadają się niezwykle ciekawie. Trzymamy kciuki za MOCAK (czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie).

2 Villa Reykjavik – nie codziennie polska galeria organizuje dużą imprezę międzynarodową z solidnym budżetem, bardzo dobrym programem i ciekawą publikacją. Jeśli dodamy do tego dwie „po-willowe” wystawy w Galerii Raster – monumenty Rafała Bujnowskiego i Michaela Sailstorfera oraz znakomitą wystawę Ragnara Kjartanssona, to niewątpliwie było to jedno z najciekawszych wydarzeń mijającego roku.


3 Wystawa „To the Margin and Back” Andrzeja Wróblewskiego w Muzeum VanAbbe w Eindhoven – wielka wystawa polskiego klasyka współczesności ze znakomitym katalogiem i zakupami prac do kolekcji tego niezwykle ciekawego muzeum. Wielka praca kuratorki Magdaleny Ziółkowskiej. A już planowane są kolejne wystawy artysty w Polsce i za granicą.


4 Artur Żmijewski – niewątpliwie to bardzo udany rok dla tego artysty. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku pokazano jego prace w nowojorskiej MoMA, Tate Modern kupiło jego „Demokracje”. A w 2010 roku Żmijewski otrzymał prestiżową nagrodę Ordoway (i czek na 100 tysięcy dolarów), a także nominację na kuratora biennale berlińskiego w 2012 roku. Po zapowiedziach artysty widać, że szykuje się niezwykle „polityczne” biennale w Berlinie.


5 Wystawa „Hokaina” Jakuba Juliana Ziólkowskiego w warszawskiej Zachęcie – dla polskiego widza (ale i części mediów) była to pierwsza okazja zobaczenia prac tego artysty po kilku już pokazach na świecie (Londyn, Zurych, Genewa, Nowy Jork, Ateny czy Gwangju). Wystawa zaowocowała nawet nominacją do „Paszportów Polityki”, choć w przypadku tego artysty to raczej potrzebny jest „paszport z wizą do polskiego świata sztuki”, bo za granicą Ziółkowski był do tej pory lepiej znany niż w Polsce.


6. Wydawnictwa Morava Books i 40 000 Malarzy – co prawda oba wydawnictwa rozpoczęły działalność w 2009 roku, ale dopiero w tym roku oba te wydawnictwa (prowadzone odpowiednio przez Honzę Zamojskiego i Jakuba Banasiaka) pokazały naprawdę na co jest stać. Ostatnia książka 40 Malarzy – 1000 polskich okładek książkowych XX wieku to pozycja obowiązkowa.


7. Wystawa „Jerzy Jurry Zieliński” w Muzeum Narodowym w Krakowie i krakowskiej Galerii Zderzak - wielkie słowa uznania dla Marty Tarabuły i Jana Michalskiego za przypomnienie tego znakomitego, choć trochę zapomnianego „enfant terrible” polskiej sztuki lat 70. Książka o Jurrym też jest pozycją obowiązkową.


8. Książka „Polski Street Art” - kolejna pozycja obowiązkowa i kolejny kandydat do wydarzenia roku – książka Elżbiety Dymnej i Marcina Rutkiewicza. Znakomite kompendium dla osób interesujących się polską sztuką ulicy.


9. Nowi klasycy – czyli mini-retrospektywy Marcina Maciejowskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie i Zbigniewa Rogalskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi - nadszedł już czas, gdy malarze związani z Galerią Raster, a debiutujący na przełomie XX i XXI wieku stają się „klasykami” polskiej sztuki najnowszej. Dowodzą tego wystawy w Krakowie i w Łodzi, gdzie pokazano najciekawsze prace obu artystów.


10. Wystawa „Homo Ars Erotica” w Muzeum Narodowym w Warszawie – niewątpliwie bez krótkiego, rocznego dyrektorowania warszawskiemu Muzeum Narodowemu przez prof. Piotra Piotrowskiego nie byłoby pierwszej w Polsce wystawy sztuki gejowskiej. Szkoda, że konflikt z zespołem uniemożliwił mu zorganizowanie kolejnych przełamujących tabu wystaw.


11. Wystawa „A Vision of Central Europe” przygotowana przez Luca Tuymansa w ramach “Brugge Central” w Brugii – niezwykle ciekawa wizja sztuki całego regionu Europy Środkowej pokazana przez wybitnego malarza i znawcę sztuki w pięciu miejscach w średniowiecznej Brugii. Wśród artystów z Polski pokazano prace Wróblewskiego, Szapocznikow, Kantora, Libery, Bałki, Schulza, Althamera, Bosackiego i Bąkowskiego.


12. Wystawa „Casting” Katarzyny Kozyry w warszawskiej Zachęcie – znakomita artystka znana polskiej społeczności przed wszystkim jako wielka skandalistka wraca z wystawą, na której pokazane są jej najważniejsze prace. Dziś już „Piramida Zwierząt” nie wzbudza takich emocji, jak kilkanaście lat temu, co też jest znakiem czasu. Czy po tej wystawie Kozyra stanie się „klasykiem współczesności” podobnie jak rok wcześniej stało się ze Zbigniewem Liberą po wystawie w tej samej Zachęcie? Pewnie tak.

Można głosować na więcej niż jedno wydarzenie. Jak zawsze to jest tylko zabawa.

Brak komentarzy: