16 marca, 2011

Już z dziś w warszawskim MSN spotkanie "Nowe muzea sztuki w Polsce"

Wiemy już, kiedy otwarte zostanie Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) w Krakowie. Stanie się to 19 maja o godzinie 18. Nie są znane na razie szczegóły otwarcia, jakie dokładnie wystawy pokaże MOCAK ani jak wyglądać będzie kolekcja muzeum. Te informacje MOCAK poda w połowie kwietnia.
Ale być może niektórych szczegółów dowiemy się już dziś o godzinie 15, kiedy to w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3) w debacie „Nowe muzea sztuki w Polsce” o kondycji muzeów rozmawiać będą: właśnie dyrektor MOCAK, Anna Maria Potocka, a także Dorota Monkiewicz z Muzeum Współczesnego Wrocław, Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi oraz gospodyni spotkania – Joanna Mytkowska z MSN. Dyrektorzy (3:1 dla kobiet) najważniejszych polskich muzeów sztuki nowoczesnej (w większości niestety w budowie lub w tymczasowych siedzibach) rozmawiać będą roli tych muzeów w nowoczesnym społeczeństwie, o tym, jak te muzea wpływają na rozwój kultury oraz o aspektach ekonomicznych funkcjonowania muzeów. Debatę poprowadzi Dorota Jarecka z Gazety Wyborczej.
Druga część spotkania, która rozpocznie się o godzinie 17 dotyczyć będzie perspektyw muzeów sztuki i ich znaczenia dla miast. Dyskutować będą: twórca kontrowersyjnego wystąpienia na ubiegłorocznym Kongresie Kultury prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz samorządowcy: Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia, Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy, Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa, Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, a także Piotr Żuchowski, wiceminister kultury. Tę debatę z kolei poprowadzi Edwin Bendyk z Polityki.
Spotkanie w MSN odbędzie się w ramach cyklu dyskusji na temat misji i przyszłości muzeów sztuki. W ramach kolejnych spotkań będzie można usłyszeć m.in. Piotra Piotrowskiego, historyka sztuki, profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, byłego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie; Daniela Birnbauma, krytyka sztuki i kuratora, od 2010 dyrektora Moderna Museet w Sztokholmie oraz Charlesa Esche, krytyka sztuki i kuratora, od 2004 dyrektora Van Abbemuseum w Eindhoven.
Więcej o debatach przeczytacie tutaj . Z kolei cykl tych debat jest częścią większego programu MSN pod nazwą „Muzeum otwarte”, który ruszył 22 lutego i potrwa do końca czerwca. O tym programie przeczytacie tutaj.

1 komentarz:

Aneta Rostkowska pisze...

i jak było? mozna się spodziewac jakiejś relacji? :-)