11 marca, 2011

Kolonie w Stereo, Stereo w Koloniach czyli oczekiwana zamiana miejsc


Galerie pojawiają się i znikają. Czasami…. zamieniają się miejscami. Tak też będzie i od dziś. Warszawa pojechała do Poznania, a Poznań właśnie wybiera się do Warszawy. Mowa oczywiście o „galeryjnej wymianie” między Koloniami z Warszawy oraz Stereo z Poznania.
Co o tej zamianie piszą jej twórcy, czyli Zuzanna Hadryś i Michał Lasota ze Stereo i Jakub Banasiak z Kolonii? Oto jak tłumaczą ten ruch: „Zamieniając się na miesiąc galeriami, chcemy zintegrować najciekawsze naszym zdaniem środowiska młodej polskiej sztuki: poznańskie i warszawskie. Małe galerie - o czym na co dzień zdajemy się zapominać - to po pierwsze instytucje mobilne. Mamy nadzieję, że dzięki projektowi EXPO Kolonie / Stereo publiczność, krytycy, kolekcjonerzy i kuratorzy zobaczą sztukę młodego pokolenia w nieco szerszym ujęciu i dostrzegą punkty styczne, a także charakterystykę filozofii twórczej obu środowisk. Realizując wyjazdowe wystawy będziemy mieli okazję spojrzeć na świeżo" na nasze własne działania. Jednocześnie proponujemy namysł nad sposobami funkcjonowania niewielkich galerii prywatnych u progu drugiej dekady XXI wieku - ich powinnościami, funkcjami i strategiami.”
Obie galerie będą funkcjonowały „gościnnie” przez miesiąc. Później wrócą do siebie. Tymczasem dziś o godzinie 19 w Stereo w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy artystów Galerii Kolonie, zatytułowany „Cześć”. W wystawie wezmą udział: Tymek Borowski, Norman Leto, Noviki Studio [Marcin Nowicki & Katarzyna Nestorowicz], Katarzyna Przezwańska, Filip Sadowski, Paweł Sysiak, Maria Szkop i Paweł Śliwiński.

Z kolei w poniedziałek o godzinie 18 w Koloniach pokażą swoje prace artyści Galerii Stereo, która jako jedyna polska galeria dostała się na targi młodej sztuki LISTE w Bazylei. Na wystawie „Wszystko” zobaczymy prace Wojciecha Bąkowskiego, Piotra Bosackiego, Mateusza Sadowskiego (zbieżność nazwisk z artystą Galerii Kolonie przypadkowa), Magdaleny Starskiej i Izy Tarasewicz.
Na zdjęciach: Filip Sadowski, ..., 1'21, 2010 [kadr z filmu]; Wojciech Bąkowski, Rzeczy na dywanie (z cyklu Ciężkie jasno), akryl na papierze, 2010

Brak komentarzy: