22 czerwca, 2011

Tracey Emin, Martin Creed czy Chris Ofili stworzą plakaty promujące Olimpiadę w Londynie w 2012 roku

Szybkimi krokami zbliża się nie tylko EURO 2012, ale również i Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Londynie, które również odbędą się w przyszłym roku. Jaki to ma związek z blogiem o kolekcjonowaniu sztuki - zapytacie? Otóż ma – bo właśnie w Tate Britain ogłoszono listę artystek i artystów, którzy stworzą specjalne plakaty dla londyńskiej olimpiady.
A są na tej liście tuzy brytyjskiej sztuki najnowszej zdobywcy i finaliści Nagrody Turnera, najważniejszego wyróżnienia w sztuce na Wyspach – Fiona Banner, Michael Craig-Martin, Martin Creed, Tracey Emin, Anthea Hamilton, Howard Hodgkin, Gary Hume, Sarah Morris, Chris Ofili, Bridget Riley, Bob i Roberta Smith oraz Rachel Whiteread.

Największą sensację wzbudził wybór Tracey Emin, której sztukę ciężko skojarzyć ze sportem. Emin, która w wysokich butach i bermudach pojawiła się na prezentacji wybranych artystek i artystów, powiedziała że nie wie jeszcze, co pokaże na plakacie olimpijskim. „Może naszkicuję jakiś charakterystyczny element Londynu – London Eye albo budynek Parlamentu” – powiedziała. Dodam, że wyboru artystek i artystów dokonywał komitet, w którym znalazł się między innymi dyrektor Tate, Sir Nicholas Serota czy szef brytyjskiego komitetu olimpijskiego, znany olimpijczyk, Sebastian Coe.
Jak będą wyglądały plakaty londyńskiej olimpiady przekonamy się już jesienią. Plakaty, a także powstałe na ich podstawie limitowane edycje prac będzie też można kupić. Aby to zrobić należy się zarejestrować na stronie www.london2012.com/festival.
A my możemy tylko żałować, że na podobny pomysł nie wpadli organizatorzy EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Zwłaszcza, że jak wiemy, powstają co jakiś czas, prace związane z futbolem, jak choćby ten obraz Jakuba Juliana Ziółkowskiego…

Na zdjęciu: Tracey Emin podczas prezentacji artystów wybranych do stworzenia plakatu Igrzysk w Londynie oraz praca Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Bez tytułu, 2010.

Brak komentarzy: