Już jutro o godzinie 18 w Instytucie Awangardy w Warszawie będzie miał miejsce wernisaż wystawy futurystycznych wizji architektonicznych i urbanistycznych Jana Głuszaka Dagaramy „Z trudu słońca”. Wystawa ta jest równocześnie epilogiem tarnowskiej wystawy „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”, która latem 2011 roku zawojowała przestrzeń publiczną tego miasta. Z kolei rok wcześniej Wydawnictwo 40 000 Malarzy wydało książkę pod tym samym tytułem, co wystawa. Znalazły się w niej również projekty Głuszaka Dagaramy.
Kim był urodzony w w 1937 roku Tarnowie Jan Głuszak Dagarama? Uznaje się go za jednego z najwybitniejszych twórców polskiej architektury futurologicznej. Od początku lat 60. tworzył fantastyczne wizje architektoniczne i urbanistyczne. Projektował gmachy o kilkukilometrowej wysokości, miasta pływające na oceanie, czy - w późniejszym okresie - architekturę nomadyczną. Dedykował je, między innymi, miastu Nowy Jork, Moskwie, Tokio oraz Humanopolis – idealnemu miastu według własnej koncepcji. Dagarma tworzył tylko przez dwadzieścia lat, nękany chorobą psychiczną, przez którą musiał przerwać studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zmarł w 2000 roku.
Wystawa w szklanym pawilonie Instytutu Awangardy, na szczycie bloku przy al. Solidarności w przekrojowy sposób ukazuje jego zainteresowania architekturą przyszłości. Składa się na nią killkanaście prac wypożyczonych z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz od osób prywatnych.
Wystawa „Z trudu słońca” jest epilogiem trwającego niemal dwa lata projektu Tarnów. 1000 lat nowoczesności. Więcej o wystawie w Tarnowie latem ubiegłego roku możecie zobaczyć tutaj.
kuratorzy: Ewa Łączyńska-Widz, Dawid Radziszewski
Instytut Awangardy; Al.Solidarności 64 m.118, Warszawa
wystawa czynna do 10 lutego 2012 w czwartek, piątek, sobotę od 16.00 do 19.00.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz