20 grudnia, 2012

Polskie publikacje z dziedziny fotografii na liście The Best Books 2012

Od 1979 roku Photo-Eye Editions wydaje publikacje o współczesnej fotografii. Są one wypuszczane w limitowanych seriach i często są postrzegane jako dzieła sztuki same w sobie. Pod koniec każdego roku to prestiżowe wydawnictwo prowadzi ranking najlepszych książek o fotografii. Właśnie opublikowało na swojej stronie internetowej świeżą listę The Best Books 2012. Kto ją tworzy? W tym roku swoje typy wskazało 29 osób ściśle związanych z fotografią: kuratorów, wydawców, fotografów czy właścicieli księgarni. Wszyscy zostali poproszeni o wybranie do dziesięciu książek, które ukazały się w 2012 roku. W ten sposób Photo-Eye Editions otrzymało listę 150-200 tytułów, a każda z nich została opatrzona krótkim tekstem – uzasadnieniem wyboru.


 Wśród wybranych pozycji znalazły się cztery polskie publikacje. Melanie McWhorter, fotografka i manager sklepu Photo-Eye, wybrała "Miejsce Odległe", album kolektywu Sputnik Photos wydany przez Centrum Nauki Kopernik. Jest to kolekcjonerska teczka, która zawiera w sobie pięć mniejszych książek, gazetę, folder i list, których tematem jest rzeka Wisła. Fotografie wykonali Agnieszka Rayss, Michał Łuczak, Adam Pańczuk, Jan Brykczyński oraz Rafał Milach, a za grafikę odpowiedzialna była Anna Nałęcka.Z kolei Andrew Phelps, amerykański fotograf i kurator mieszkający w Salzburgu, wśród najlepszych książek tego roku wymienił „Brutal” Michała Łuczaka, pozycję zawierającą fotografie dokumentujące nieistniejący już dworzec kolejowy w Katowicach. Album został wydany dzięki stypendium Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".


Z kolei Sputnik Photos, międzynarodowy kolektyw złożony z fotoreporterów z Europy Wschodniej i Centralnej, wskazał na album pokazujący współczesną Polskę i jej pejzaże czyli „Polska. W poszukiwaniu diamentów” Tomasza Wiecha. Jest to książka wydana przez samego autora, również dzięki stypendium Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska.

Kolejna pozycja to „Pamięć obrazu” Jerzego Lewczyńskiego. Można w niej znaleźć prace pochodzące niemal wyłącznie z kolekcji Muzeum w Gliwicach, które jest jej wydawcą. Pełną listę The Best Books 2012 i jej selekcjonerów (wraz z biografiami) możecie zobaczyć tutaj.


http://www.photoeye.com/magazine_admin/index.cfm/bestbooks.2012

Tekst Agata Ubysz

Brak komentarzy: