25 czerwca, 2013

Projekty artystyczne lamp

W kręgu zainteresowań  wielu kolekcjonerów oprócz dzieł sztuki są też przedmioty użytkowe, które odpowiednio dobrane mogą podkreślać eksponowane obiekty czy też prezentację kolekcji w pomieszczeniach domowych.  Jeśli przeglądacie katalogi aukcyjne czy też magazyny wnętrzarskie bardzo często w domach osób kolekcjonujących sztukę, można zauważyć ciekawe rozwiązania architektoniczne, meble czy oświetlenie podkreślające pokazywane obiekty. Wiele z tych przedmiotów jest oczywiście projektowana przez słynnych projektantów, których sława często dorównuje sławie artystów sztuk wizualnych ale też bardzo często artyści sztuk wizualnych „wchodzą” na teren designu i przygotowują własne projekty przedmiotów użytkowych. W naszej rodzimej historii najbardziej znanym artystą spełniającym się na wielu polach sztuki jest na przykład Stanisław Witkiewicz, który oprócz działalności literackiej czy malarskiej projektował meble w stylu zakopiańskim (czy witkiewiczowskim).
Dzisiejszy wpis chcielibyśmy poświęcić oświetleniu a w szczególności lampom. Na światowych salonach szczególną atencją cieszą się lampy duńskiego designu. Największą gwiazdą jest tu duński projektant Poul Henningsen i jego słynna lampa PH opracowana w 1925 roku. Do tej pory jest uznawana za jeden z najpiękniejszych projektów lampy i ma stałe miejsce w wielu muzealnych i prywatnych kolekcjach. Na zdjęciach poniżej dwa przykłady



Co z polskiego designu może stanowić uzupełnienie kolekcji sztuki? Nie ma niestety wiele ciekawych projektów lamp, ale kilka jest wartych wysiłku poszukiwania. Z okresu przedwojennego, dla osób kolekcjonujących starą sztukę, ciekawym obiektem może być lampa wisząca wyprodukowana w manufakturze Józefa Gardeckiego na początku XX wieku. Projekt lampy nawiązuje do wspomnianego wcześniej stylu zakopiańskiego. W okresie PRLu i być może najciekawszym polskim projektem jest lampa produkowana w Stołecznych Zakładach Metalowych (SZM) w Warszawie w latach 60tych. Autorem projekt jest Apolinary Gałecki. Ten piękny przedmiot może podkreślić i zaakcentować niejedno pomieszczenie ze sztuką z tamtego okresu (zdjęcie poniżej). Projekty lamp wychodzące z SZM to sam w sobie bardzo ciekawy przykład polskiego designu.



Ze współczesnych projektów, chcielibyśmy zwrócić uwagę na lampę Tomka Rygalika –Genotyp. Ten świetny projekt lampy to jeden z ambasadorów najnowszego polskiego design i doskonały towarzysz polskiej sztuki współczesnej.


Kilka bardzo ciekawych projektów znajdziemy też autorstwa artystów sztuk wizualnych. Poniżej projekty lamp, a właściwie interwencje artystyczne w istniejące obiekty Rafała Bujnowskiego, Katarzyny Przezwańskiej i Izy Tarasewicz. Te unikatowe projekty to już nie tylko lampy, ale wspaniałe obiekty sztuki. Do tematu będziemy wracać.



Na zdjęciach odpowiednio:

- Lampa projektu Poula Henningsena,
- Lampa projektu Poula Henningsena;
- Lampa projektu A. Gałeckiego, SZM Warszawa;
- Lampa projektu A. Gałeckiego, SZM Warszawa;
- Lampa projektu Tomasza Rygalika
- Obiekt (lampa) Rafała Bujnowskiego,2012/2013, dzięki uprzejmości galerii raster
- Obiekt (lampa) Katarzyny Przezwańskiej, dzięki uprzejmości galerii Kolonie;
- Obiekt (lampa) Izy Tarasewicz, 2013, kolekcja prywatna

7 komentarzy:

Unknown pisze...

lampy artystyczne są świetne! sam mam kilka projektów i realizacji, którymi niebawem się podzielę!

Adrian Moczyński pisze...

Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

Dominika Starańska pisze...

Jak widać technologia oświetlenia LED jest praktycznie wszędzie i moim zdaniem jest to bardzo fajny pomysł, aby jej używać. Ja także przekonałam się do zastosowania taśm LED w sypialni po przeczytaniu http://aranzujemy.pl/tasma-led-do-sypialni-jaka-wybrac i muszę przyznać, że wszystko wygląda doskonale.

Karolina Zarębska pisze...

Ładnie to wygląda.

Karolina Zarębska pisze...

Jak najbardziej jako fajny dodatek to myślę, że taka lampa oczywiście się przyda. Ja również bardzo zachwalam sobie korzystanie z taśm LED https://sklep.neonica.pl/tasmy-led gdyż to one moim zdaniem sprawdzają się zdecydowanie najlepiej w naszych wnętrzach.

melania pisze...

Super, co to za lampy dzisiaj nie wymyślą, nieprawdaż. A potem, że człowiek nie może się zdecydować, którą najlepiej dla siebie wybrać. Ale wybór naprawdę nie jest prosty.

Dominika Starańska pisze...

Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.