05 lutego, 2007

Wilhelm Sasnal o swoich obrazach w Zachęcie

Zgodnie z zapowiedzią dziś wypowiedzi Wilhelma Sasnala na temat obrazów prezentowanych na wystawie „Malarstwo XXI wieku” w warszawskiej Zachęcie. Dziś w Zachęcie spotkanie z Dominikiem Lejmanem, autorem doskonałego „Ogrodu francuskiego”.


„To jest facet, którego zobaczyłem na dworcu w Krakowie, jak stał samotny na peronie. Zrobiłem mu zdjęcie. Potem powstał z tego obraz. Obraz nie przedstawia Wróblewskiego, to ktoś zauważył, że ten człowiek z siatką wygląda jak Andrzej Wróblewski, i tak dodano Wróblewskiego do tytułu. Ja tego nie zrobiłem.” – Bez tytułu, mężczyzna z siatką, Wróblewski, 2005, olej na płótnie, 180x150 cm.
„Temat jest wzięty z okładki płyty Eryki Badu, na okładce płyty było w środku wielkie afro. Na okładce bardziej widać, że jest to afro wokalistki, ja ograniczyłem kadr. Szukam motywów z pogranicza świata widzianego i abstrakcji” – Portret Eryki Badu, 2004 olej na płótnie, 50x50 cm.
„Obraz nawiązuje do złamanej litery M, która może oznaczać Miasto, Maszynę. Ale może także oznaczać złamaną Młodość” – M, 2006, olej na płótnie, 150x190 cm.


„To jest mój brzuch widziany z góry – w tle widać spodnie, podłogę” – Brzuch, 2006, olej na płótnie, 100x120 cm.

„Obraz powstał z przemalowania pocztówki, na której przedstawione jest Chicago w nocy. Gdyby fotograf mógł wejść do tych budynków, to ten obraz nie byłby taki piękny. Te budynki są oświetlone w nocy tylko po to, aby różni ludzie mogli w nich posprzątać po urzędnikach. To jest szczególnie ciekawe w kontekście Chicago” – Chicago, 2006, olej na płótnie, 190x180 cm.

3 komentarze:

Krytykant | Kuba Banasiak pisze...

I jeszcze "Sao Paolo", jeśli mnie pamięć nie myli (praktycznie czarny).

pozdr

SIERZANT BAZYL pisze...

Tak, ale o nim Wili ni nie mówił, więc go nie zamieściłem

Anonimowy pisze...

Nie chcę się czepiać, ale z tymi urzędami w tych Chicagowskich budynkach już jest inaczej. Buły tu biura może w latach 80, ale teraz oprócz tego mieszkają tam ludzie, są tam mieszkania prywatne oraz hotele z siłowniami, pływalniami e.t.c. Myślę jednak, że nie niszczy to kontekstu obrazu. Pozdrawiam.