07 lutego, 2008

Damien Hirst otworzy swój sklep w Londynie


Często gości u nas Damien Hirst, ale też ten jeden z najbardziej „wpływowych” (pytanie, czy najlepszych) artystów, co rusz daje na powody do tego. Tym razem okazało się, że Hirst… otwiera sklep z „artystycznymi” gadżetami. Sklep zostanie otwarty wiosną w prestiżowej londyńskiej dzielnicy Marylebone – Hirst właśnie pomyślnie przeszedł przez „przesłuchania” pozostałych właścicieli kamienicy.
Sklep będzie funkcjonował pod nazwą artystycznej firmy Hirsta – Other Criteria. W sklepie sprzedawane będą pocztówki, T-shirty, tapety czy plakaty z pracami Hirsta. Będzie też można kupić książki na temat twórczości tego artysty. Będą również prace młodszych artystów promowanych przez Hirsta: m.in. Thomasa Scheibitza, Matta Collishawa czy Michaela Joo.
Ale będzie też można kupić cenniejsze gadżety – między innymi bransoletkę z 18-karatowego złota inkrustowaną pigułkami znanymi z prac artysty – za jedyne 250 tysięcy funtów. Z kolei zestaw 12 talerzy z porcelany z pracami Hirsta kosztować będzie 10 tysięcy funtów. Ale to i tak mniej niż „Happy Head” – plastikową replikę słynnej czaszki Hirsta pomalowaną błyszczącą farbą. Ta „szczęśliwa głowa” kosztować będzie 25 tysięcy funtów.
Dziennikarze londyńskiego „Evening Standard” dowiedzieli się, że roczny czynsz, jaki Hirst zapłaci za wynajęcie swojego sklepu wynosić będzie 90 tysięcy funtów, czyli niespełna 4 czaszki lub 90 rolek tapety z pigułkami z prac artysty (to też jedna z prac sprzedawanych w sklepie).
Za każdym handlowym pomysłem Hirsta zastanawiam się, co będzie następne (o jeansach Hirsta przeczytaj tutaj) Zwykle nie udaje mi się zgadnąć. Chyba mam za mało wyobraźni….

Brak komentarzy: