06 lutego, 2009

Sztuka komiksu – Tadeusz Baranowski

Prezentację artystów związanych ze sztuką komiksu zaczynamy od nestora tego gatunku, artysty, którego historie obrazkowe z pewnością wielu z nas pamięta z okresu dzieciństwa - Tadeusza Baranowskiego. Tadeusz Baranowski jest absolwentem warszawskiej ASP. Jest twórcą tak znanych postaci polskiej sceny komiksowej jak: Profesor Nerwosolek, Ciotka Fru-Bęc, Orientman oraz słynnych podróżników Kudłaczka i Bąbelka.
Świat komiksów Baranowskiego to lekko surrealistyczny, pełen absurdalnego humoru świat przygód wielu realistycznych i bajkowych postaci. Na stworzonych przez niego rysunkach czołowe miejsce zajmuje przebogata fauna i flora towarzysząca bohaterom jego opowieści – jeśli wspomnimy, iż artysta urodził się w Zamościu to trudno nie wspomnieć tu jego młodszych kolegów pochodzących z tego samego regionu – Ziółkowskiego, Kowalskiego i Śliwińskiego. Roztoczański wirus sztuki? Chyba nie, ale to coś więcej niż przypadek.

Baranowski z dużą łatwością tworzy zarówno realne, jak i własne nierealne światy. Operuje bardzo płynną, komiksową kreską i dość żywą kolorystyką. Do mistrzostwa opanował kompozycję plansz. Do najbardziej znanych komiksów Baranowskiego należą „Antresolka Profesorka Nerwosolka", "Skąd się bierze woda sodowa", „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”, „Orientman” czy „Tffffuj! Do bani z takim komiksem!”.
Większość z komiksów Baranowskiego powstała według metody – najpierw rysunek czarno biały – potem na jego podstawie przygotowanie foli z nadrukiem rysunku (diapozytyw) i kolorowy blaudruk (o tworzeniu komiksu pisaliśmy już poprzednio). Tak wiec w wielu przypadkach (tam gdzie zachowały się wszystkie plansze) do naszej kolekcji mogą trafić trzy plansze – rysunek czarno-biały, plansza z kolorem i diapozytyw.

Dla kolekcjonerów, zdobycie planszy z komiksu Tadeusza Baranowskiego nie będzie dużym problemem. Artysta sam prowadzi sprzedaż swoich prac i większość z nich, w przeciwieństwie do innych komiksów powstałych w tym samym okresie, nie zaginęła i jest dostępna.

Polecamy:
1. Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko - MAW 1980
2. Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa - MAW 1980
3. Antresolka profesorka Nerwosolka - MAW 1985
4. O zmroku - Kultura Gniewu 2005
5. Tffffuj! Do bani z takim komiksem! (wydanie kolekcjonerskie 550 szt) - Orient Men i Spółka 2005

Strona artysty - http://tbaranowski.com/

Zdjęcia dzięki uprzejmości artysty.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

masakra!

Anonimowy pisze...

mistrz!

Anonimowy pisze...

Nareszcie zaprezentowaliście coś wartoŚciowego, dobrze że nie w dziale ŚWIERŻO MALOWANE.
Ale dlaczego tak krótko...

Anonimowy pisze...

znam od dziecka i cenię / jednak ta publikacja nie posluzy Waszym interesom najlepiej..
dlaczego?
te rzeczy są lepsze od wszystkiego Co dotychczas pokazywaliscie jako objawienia polskiej sztuki..
uzmyslowiliscie mi wlasnie, ze mam w domu kolekcję rarytasów i ze znacznie lepszym rozwiązaniem jest udanie sie do antykwariatu w celu rozbudowania kolekcji komiksów niz zakup potworności promowanych przez Was nieudałków :)

Anonimowy pisze...

he he popieram :)

Krzysztof Masiewicz pisze...

Ja też. Zawsze chodziło nam o inspirację do działania. Do szukanie własnych wyborów.

Anonimowy pisze...

czemu na waszym radarze niema jeszcze Marcina Kowalika ? -

Urodzony w 1981 roku w Zamościu, ukończył z wyróżnieniem tamtejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego w 2006 roku.
Obecnie kończy studia doktoranckie na ASP w Krakowie.
Uprawia twórczość z zakresu malarstwa, grafiki cyfrowej, instalacji oraz obiektów.

http://www.goldenline.pl/forum/inwestycja-w-sztuke/735602