16 marca, 2009

Sztuka Komiksu - Maciej Sieńczyk

Maciek Sieńczyk jest kolejnym artystą, ilustratorem i autorem komiksów, na którego chcielibyśmy zwrócić uwagę czytelników ArtBazaar. Stworzył i kultywuje w swoich rysunkach charakterystyczny lekko surrealistyczny i absurdalny świat. Z najprostszej historii, ot choćby o bolącej nodze czy wczorajszym śnie, potrafi stworzyć epicką opowieść. Sam artysta jest kolekcjonerem rzeczy przedziwnych (takich jak protezy nóg) i ulotnych (jak sny czy słowa), a jego „znaleziska” występują później w jego historiach obrazkowych.
Opowieści Macieja Sieńczyka można, co miesiąc podziwiać w magazynie Lampa oraz w zbiorczym wydawnictwie jego wcześniejszych komiksów „Hydriola” (Lampa i Iskra Boża, 2005). Sieńczyk był też autorem ilustracji w książkach Doroty Masłowskiej (Paw Królowej, Wojna polsko- ruska pod flagą biało czerwoną, Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku). Jego ostatnie ilustracje książkowe to wiersze Adama Wiedemanna „Filtry” oraz kolejne wydanie „Lubiewa” Michała Witkowskiego.

Od samego początku artysta jest związany z warszawskim rastrem. Jego edycje przedmiotów trochę kłopotliwych (pukiel włosów, kulka) są stałym i poszukiwanym elementem Targów Taniej Sztuki. Kłopot sprawił swoim kolekcjonerom podczas ostatnich Targów Taniej Sztuki gdyż przygotował, ekskluzywnie wydane oryginały swoich prac komiksowych zebrane w introligatorsko oprawione zeszyty w cenie słusznie nie taniej.


Już niedługo ukaże się kolejny komiks Maćka. Będzie to „Wrzątkun”. Publikacja będzie zawierać komiksy publikowane w „Lampie” od czasu wydania „Hydroli”do teraz. W późniejszym czasie ukaże się komiks pt. „Przygody na bezludnej wyspie”, nad którym obecnie autor pracuję.

Polecamy:
1. „Hydriola” (Lampa i Iskra Boża, 2005)
2. Miesięcznik Lampa
3. „Alphabet der polnischen Wunder” wydawnictwo Suhrkamp;

Strona galerii - www.raster.art.pl/

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

to nie jest rysownik komiksów.

OTU pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.