28 kwietnia, 2009

Nominacje do tegorocznych Nagród Turnera i Spojrzeń

Dziś ogłoszono nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody artystycznej – brytyjskich Nagród Turnera. Jak co roku na liście nominowanych znalazła się czwórka artystek i artystów, którzy teraz przygotują projekt swojej październikowej wystawy. Na tej podstawie 7 grudnia jury wybierze zwycięzcę, który otrzyma czek na 25 tysięcy funtów (około 100 tysięcy złotych).
Faworytem mediów jest Roger Hiorns, którego wystawa „Seizure”, przekształcająca mieszkanie w południowym Londynie w krystaliczno niebieską „jaskinię” wywołała sporą sensację. Wchodziło się do niej w specjalnych ochronnych ubraniach, no … i trzeba było czekać w długiej kolejce.
Rywalizować z nim będą: włoski rzeźbiarz Enrico David, pracująca z nowymi mediami Lucy Skaer oraz malarz Richard Wright.
Nagroda Turnera przyznawana jest od 1984 roku i jest najczęściej przepustką do wielkiej kariery. Nominowani mogą być artystki i artyści poniżej 50 roku życia, mieszkający i tworzący w Wielkiej Brytanii, którzy mieli w ostatnich 12 miesiącach wyjątkowo ciekawą wystawę indywidualną. Nagrody Turnera otrzymali m.in. Damien Hirst, Grayson Perry czy Mark Wallinger. W ubiegłym roku wygrał Marl Leckey, a jedną z nominowanych była artystka polskiego pochodzenia, Goshka Macuga.
Równocześnie bez wielkiego rozgłosu ogłoszono nominacje do przyznawanej co dwa lata nagrody Fundacji Deutsche Banku „Spojrzenia”. Napisała o tym kilka dni temu Rzeczpospolita. Nominowani artyści: Wojciech Bąkowski, Olaf Brzeski, Bogna Burska, Wojciech Doroszuk, Anna Konik, Anna Molska i Zorka Wollny, pokażą swoje prace na wystawie w warszawskiej Zachęcie 18 września. Laureatkę albo laureata poznamy 22 października. Nagroda wynosi 15 tysięcy euro (o pięć tysięcy więcej niż przed dwoma laty). Laureatami trzech dotychczasowych edycji Spojrzeń byli: Elżbieta Jabłońska (2003), Maciej Kurak (2005) i Janek Simon (2007).
Na zdjęciu: wystawa Seizure Rogera Hiornsa

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

zero komentarzy?? no to zacznę - Anna Konik?? w jaki sposób? za co? dlaczego??!

Anonimowy pisze...

ja nie bede oceniac dopoki nie zobacze prac przygotowanych na te wystawe

Anonimowy pisze...

bez ubrań ochronnych: http://www.youtube.com/watch?v=lt4mVHSuwzQ