06 maja, 2009

VIENNAFAIR 2009 - prawdziwie "środkowoeuropejskie" targi

Dziś specjalnym pokazem dla VIP-ów rozpoczynają się wiedeńskie targi VIENNAFAIR. Potrwają do niedzieli 10 maja. Kryzys na rynku sztuki najnowszej, a tym samym mniejsza obecność galerii z Europy Zachodniej (w tym również samych galerii wiedeńskich), spowodowały, że pojawiło się więcej „miejsca” dla galerii z Europy Środkowej i Wschodniej. Tę sytuację galerie z naszego regionu wykorzystały znakomicie. Z Polski swój przyjazd zapowiedziało osiem galerii, a w spisie roi się też od galerii czeskich, słowackich, słoweńskich, węgierskich, rumuńskich czy bułgarskich.
Tymczasem część galerii wiedeńskich, zarówno te biorące udział w targach (jak Janda Galerie czy Krinziger), jak i te, które z targów zrezygnowały (jak na przykład Mayer Kainer) stworzyły specjalny projekt przygotowany przez czterech kuratorów i na dziś ogłosiły wernisaże tych projektów.
Ale wracając do targów. Weźmie w nich udział osiem polskich galerii – pięć galerii z Warszawy, jedna z Poznania, jedna z Berlina/Krakowa oraz jedna „bezdomna” (galeria Program obecnie nie ma siedziby wystawowej).

Zaczynając od Warszawy – do Wiednia przyjechały: Czarna, Heppen Transfer, Leto, lokal_30 i Simonis Gallery. Z Poznania – Galeria Pies, z Berlina – Żak/Branicka i jako ostatnią trzeba wymienić Galerię Program.
Galeria Czarna pokaże prace Teresy Gierzyńskiej, Olafa Brzeskiego czy Joanny Pawlik. Heppen Transfer (to debiut tej galerii na targach) – Bartosza Muchy czy Zofii Gramz.
Ponadto artyści z galerii zostali zaproszeni przez Pawła Althamera do „zagospodarowania” ogrodu przy Museum Secession, gdzie trwa właśnie wystawa tego artysty. Leto pokaże przede wszystkim prace uczestnika nowojorskiego pokazu „Younger than Jesus”, czyli Wojtka Bąkowskiego ( m.in. „slajdowisko” pokazywane na wystawie „Idziesz? Gdzie? W dupę ciemną”), a także Maurycego Gomulickiego, Konrada Smoleńskiego i Radka Szlagę.
Lokal_30, który ma w Wiedniu dużą renomę przywiózł prace Anny Baumgart, Zuzanny Janin, Małgorzaty Szymankiewicz oraz Karoliny Zdunek. Pokaże też prace wideo artystów galerii. Również debiutująca na targach Simonis Gallery – malarstwo Cyrila Barranda i Haliny Kliem.

Debiutantem na europejskim rynku targowym jest również Galeria Pies z Poznania, która pokaże prace Pirmina Bluma (artysta ze Szwajcarii mieszkający w Austrii), Tomasza Mroza i Łukasza Jastrubczaka.
Galeria Żak/Branicka na targach debiutowała rok temu właśnie w Wiedniu, a teraz jest już doskonale znana – w czerwcu pokazywać będzie prace Pawła Książka na Art Basel. Do Wiednia natomiast galeria z Berlina zabrała prace Yane Calovskiego, Kasi Fudakowski, Michała Jankowskiego, Agnieszki Polskiej i Józefa Robakowskiego. Natomiast Galeria Program pokaże m.in. prace Ani Orlikowskiej.

Tak więc polska „reprezentacja” na wiedeńskie targi jest silna jak nigdy dotąd. Zobaczymy tylko, jak spisze się w trudnych, kryzysowych czasach…
Na zdjęciach prace: Teresy Gierzyńskiej (Galeria Czarna), Zofii Gramz (Heppen Transfer), Radka Szlagi (Leto), Cyrila Barranda (Simonis), Pirmina Bluma (Galeria Pies) i Ani Orlikowskiej (Galeria Program).

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

http://szmira.blogspot.com/