08 listopada, 2010

Sztuka Komiksu – Jakub Rebelka

Kolejnym artystą, jakiego chcielibyśmy przedstawić w ramach naszego cyklu „Sztuka Komiksu” jest Jakub Rebelka. Rebelka (rocznik 1981) jest absolwentem wydziału malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 2000 razem z Benedyktem Szneiderem zdobyli I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za komiks z serii Oskar. Jego prace wielokrotnie pojawiły się na łamach magazynów komiksowych m.in. AQQ, Komiks Forum, Czerwonego Karła, Antologii Polskiego Komiksu.


Komiks Oskar, mój ulubiony Rebelki, jest opowieścią o przygodach małego chłopca Oskara i jego przyjaciela Rogera. Razem poznają świat, nauki wielkiego Mistrza, walczą z przeciwnościami losu. Fabuła jest tu jednak tylko tłem do wyśmienitych, bajkowych pejzaży Rebelki. Te bajkowe krajobrazy (drzewa, domki, drogi) to moim zdaniem jedne z najpiękniejszych w polskim komiksie (obok Tadeusza Baranowskiego).
Drugim elementem, jaki wybija się w twórczości Rebelki to niezwykła panorama surrealistycznych postaci ludzkich. Tu najlepszym przykładem może być najbardziej znany komiks artysty - Doktor Bryan. Jest to krótka, mroczna opowieść o lekarzu „leczącym” samobójców. Bardzo ekspresjonistyczna, przygnębiająca i klimatyczna.

W lutym tego roku przy okazji wystawy prac malarskich Rebelki w BWA w Jeleniej Górze ukazał się artbook z pracami artysty. Jest to katalog pierwszej indywidualnej wystawy pt. „Element chaosu”. Gorąco polecamy i zapraszamy do odwiedzania uniwersum Oskara i Doktora Bryana.

Na zdjęciach plansze z fragmentami komiksu Oskar.

Brak komentarzy: