28 kwietnia, 2011

Z półki kolekcjonera: "Polish! Contemporary Art from Poland"Trudno sobie wyobrazić lepszy moment na premierę nowej książki „Polish! Contemporary Art from Poland”, przygotowanej przez Asię Żak i Monikę Branicką z galerii Żak/Branicka, jak Gallery Weekend Berlin, który rozpoczyna się już jutro.

320 stron, 520 ilustracji, prezentacje twórczości najciekawszych 37 artystów i artystek (od Adama Adacha do Artura Żmijewskiego), a wszystko to wydane w znanym i prestiżowym niemieckim wydawnictwie Hatje Cantz. Dodajmy od razu, że nie będzie „polskiej” wersji tej książki, a jedynie wersje po angielsku i niemiecku. Bo „Polish!”, choć będzie zapewne porównywany do słynnego wydawnictwa Taschena „Art Now”, nie ma ustanawiać nowej hierarchii w polskiej sztuce. Ta książka ma przybliżyć zagranicznym kolekcjonerom, kuratorom i, ogólnie, miłośnikom sztuki, polskie artystki i polskich artystów. Już samo przygotowanie książki sprawiło, że zachodni kuratorzy musieli poznać lepiej twórczość polskich artystów – bo to oni są w większości autorami krótkich (dla mnie niestety za krótkich) notatek o poszczególnych artystach. Jedynie kilka z nich napisali polscy autorzy, a pozostałe tak znani kuratorzy jak Raimundas Malasauskas, Simon Rees, Rainer Fuchs czy Charles Esche. Należy jednak dodać, że wstęp, pokazujący korzenie polskiej sztuki najnowszej, przygotowała Anda Rottenberg.
Choć, tak jak pisałem, książka jest przede wszystkich przeznaczona dla widza zachodniego, to jest również „must see” i "must have" dla wszystkich osób kolekcjonujących sztukę najnowszą w Polsce. Miejmy nadzieję, że już wkrótce będzie dostępna w polskich księgarniach. Cena sugerowana przez wydawnictwo to 39,80 EURO. Zachęcamy do poszukiwań tej książki!

Brak komentarzy: