14 września, 2011

Prace polskich artystów z aukcji sztuki najnowszej w Christie's na Artinfo.pl


Do tej pory o pracach polskich artystów na aukcjach sztuki najnowszej w największych domach aukcyjnych można było dowiedzieć się tylko na blogach – takich jak nasz (ArtBazaar), Art bla bla czy nieaktywny już niestety ArtBlox. Oczywiście informacje o tych pracach były na stronach domów aukcyjnych Christie’s, Sotheby’s czy Phillips de Pury, ale nie każdy tam trafiał.

Powoli jednak te domy aukcyjne zaczęły zauważać polskich klientów, do tej pory głównie sztuki dawnej czy Ecole de Paris. Teraz jednak nastąpiła zmiana – oto Christie’s publikuje na www.artinfo.pl informację o zbliżającej się aukcji sztuki współczesnej w Nowym Jorku (First-Open Contemporary) 21 września, na której będą licytowane m.in. prace Piotra Uklańskiego (w tym znana z wystawy w Gagosian Gallery praca z cyklu Powstanie Warszawskie), Jana Lebensteina (Figura osiowa) oraz rzeźba Magdaleny Abakanowicz. Jak podaje Artinfo.pl, te prace można również licytować za pośrednictwem tego portalu.

Miejmy nadzieję, że zachodnie domy aukcyjne coraz częściej będą zauważały nasz rynek – szkoda, że na Artinfo.pl nie trafił licytowany dziś w Christie’s w Londynie (bardzo atrakcyjna estymacja 8-12 tysięcy funtów) obraz Wilhelma Sasnala „Untitled (A-bomb), a także licytowane 22 września w Sotheby’s w Nowym Jorku dwie fotografie Piotra Uklańskiego „Curtain” oraz „Untitled (Stockholm)” i rzeźba Igora Mitoraja.

Ale może już przy okazji październikowych licytacji w Londynie, o ile będą na nich prace polskich artystów, znów zobaczymy je na Artinfo.

Na zdjęciu, Wilhelm Sasnal, Untitled (A-bomb),olej na płótnie, 2002.

Brak komentarzy: