15 grudnia, 2011

Sztuka komiksu – Matt Kindt

W dzisiejszym odcinku Sztuki komiksu prezentujemy jednego z najciekawszych artystów amerykańskich młodego pokolenia - Matta Kindta. Kindt (rocznik 1973) od dzieciństwa tworzący opowieści obrazkowe to już uznane nazwisko na alternatywnej scenie komiksowej. Publikuje dla uznanych w tej branży wydawców takich jak Top Shelf Productions czy dla Dark Horse Comics. Nominowany do wielu prestiżowych nagród branżowych – Harvey Award za Pistolwhip i Eisner Award za Super Spy.

Żaden z komiksów Matta nie był do tej pory publikowany w Polsce ale warto podjąć wysiłek do poznania jego twórczości. Szczególnie polecam dwie powieści graficzne Kindta „The Secret History of a Giant Man” oraz „Super Spy”. Pierwsza z nich opowiada historię życia człowieka który stał się olbrzymem. W trzech nowelach opowiada jego historię od czasów młodzieńczych do jego tajemniczego zniknięcia wynikającego z niemożności dostosowania się do życia w normalnym świecie. To tez historia miłości olbrzyma do młodzieńczej miłości, tworzenia rodziny, narodzin dziecka i pracy dla wywiadu amerykańskiego.
Historie związane z wywiadem i walką szpiegów to chyba ulubiony temat autora gdyż powraca w dużej, ponad trzystustronicowej powieści graficznej Super Spy. To historia różnych agentów z czasów drugiej wojny światowej, śledząca ich codzienne losy i przełomowe wydarzenia, splatająca pojedyncze opowieści w jedną szpiegowską epopeję.Matt Kindt tworzy poprzez rysowanie małych jedno lub dwu rysunkowych fragmentów z których później składa planszę komiksową. Tak więc oryginalne prace to malutkie fiszki, rysunki, ręcznie kolorowane. Ich cena w zależności od sceny i tematyki komiksu kształtuje się w granicach 50 – 300 dolarów.

Na zdjęciach plansze Matta Kindt. Kolekcja prywatna

Brak komentarzy: