05 kwietnia, 2012

Z (płytowej) półki kolekcjonera: Artur Żmijewski - "Singing Lesson"

O Arturze Żmijewskim już jest głośno, a za chwilę będzie jeszcze głośniej, bo niespełna za miesiąc rusza kuratorowane przez niego 7 Biennale w Berlinie . Tymczasem mało kto chyba w Polsce wie, że na przełomie 2011 i 2012 roku Artur Żmijewski wydał w znanym niemieckim wydawnictwie Tochnit płytę zatytułowaną „Singing Lesson” (czyli „Lekcja śpiewu”). Na stosunkowo mało uprawianym poletku polskich „artist records”, ta wydana w limitowanym nakładzie 300 egzemplarzy płyta, to niezły rarytas.

Na płycie znalazły się fragmenty z 3 nagrań zrealizowanych w ramach projektów Żmijewskiego z chórem złożonym z niesłyszących śpiewaków. Nagranie z „Polskiej Mszy” Jana Maklakiewicza, nagrane w ewangelicko-augsburskiej świątyni Świętej Trójcy w Warszawie w 2001 roku, Kanaty Jana Sebastania Bacha, nagrane w 2002 roku w kościele Św. Tomasza w Lipsku (i wydane na CD jako „Głuchy Bach”) oraz utwór „Ich liebe dich” („Kocham Cię”), skomponowany i zaśpiewany przez Anję Fessel, członkinię chóru wykonującego też wcześniej utwory Bacha.

Na okładce płyty znalazły się słowa utworu ”Kyrie” Maklakiewicza śpiewane przez niesłyszących śpiewaków, zaczynające się od słów „W tym świętym miejscu…”. A w środku, na kopercie można znaleźć zdjęcia dokumentujące te projekty, znane także przecież jako prace wideo.

Artur Żmijewski, Singing Lesson, Tochnit Aleph TA099, 2011.

Brak komentarzy: