22 maja, 2012

Premiera "Sweet Little Lies" Kuby Dąbrowskiego (ArtBazaar Foto 03) już 28 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Już 28 maja, równo dwa lata po premierze „Westernu”, ukaże się drugi album Kuby Dąbrowskiego "Sweet Little Lies". "Sweet Little Lies" to publikacja bliźniacza do „Westernu” w formie i treści. „Western”, opowiadał o Monice, o zimie stulecia, jeżdżeniu pociągiem, leżeniu w łóżku i oglądaniu filmów. W „Sweet Little Lies” w te codzienne zdjęcia wkradło się z kolei sporo nostalgii za tym, co gdzieś siedzi w naszej pamięci i kształtuje nasze widzenie świata.
Kuba Dąbrowski tak mówi o „Sweet Little Lies”: „Ta książka jest o wyobrażaniu sobie świata, o którym myślimy, że odszedł, ale tak naprawdę pewnie nigdy go nie było. Romantycznego świata ze starych włoskich piosenek i polskich filmów o łobuzach. Wolałbym fotografować świat, tak jak on naprawdę dziś wygląda, alewszystko układa mi się w jakąś nostalgiczną układankę. Nie kontroluję tego. Obcinam z kadrów niewygodne i niestylowe współczesne elementy, szukam spraw, które są "prawdziwe". Denerwuje mnie to.”


I dalej Kuba Dąbrowski: „Myślę, że to nie jest tylko mój problem. Myślę, że większość "codziennych", pierwszoosobowych" fotografów dokumentalistów cierpi na to samo. I nie tylko fotografów. Tak samo jest z filmowcami, muzykami, projektantami mody itd. Różni koledzy zapuszczają brody jak marynarze lub Hemingway, zespoły grają tak, jakby przeniosły się w czasie. Ta książka jest po to, żeby spróbować sobie z tym problemem poradzić. Skaczę w nostalgię po to, żeby się z niej otrząsnąć. Taki jest plan. Chociaż wspominać i tęsknić jest przyjemnie, to jednak wolałbym się zająć nowymi sprawami. Chciałbym, żeby ta książka była dla mnie jak szczepionka. Przyjemna, ale jednak szczepionka. Przyjąć dawkę, uodpornić się i iść dalej”.
"Sweet Little Lies" jest trzecim artbookiem z serii ArtBazaar Foto. Każda z publikacji  ArtBazaar Foto jest osobnym projektem; tematem zrealizowanym przez artystę i zamkniętym w ramach jednego albumu. Czasami projekt taki trwał kilka miesięcy, czasami kilka dekad. W znakomitej większości są to premierowe pokazy zdjęć.

 ”Sweet Little Lies” ukazało się w nakładzie 300 sygnowanych i numerowanych egzemplarzy. Dodatkowe 15 egzemplarzy specjalnej edycji będzie wyjątkowym rarytasem wydawniczym. W każdym albumie z tej specjalnej edycji będzie dodatkowo odbitka fotografii z albumu wykonana, numerowana i podpisana przez Kubę Dąbrowskiego. Dostępne będą 3 różne zdjęcia, każde w edycji 5 sztuk.

 Podczas spotkania w MSN będzie można kupić książkę Kuby. To może być jedna z nielicznych okazji (planujemy również spotkanie w Krakowie) aby zdobyć tę książkę gdyż poprzednio cały nakład Westernu znikł już po dwóch spotkaniach. Serdecznie Zapraszamy.


Do tej pory w serii ArtBazaar Foto ukazały się:

Jerzy Lewczyński - Archeologia Fotografii – 10 egzemplarzy edycji specjalnej z odbitkami (2 fotografie podpisane przez Jerzego Lewczyńskiego po 5 sztuk) + 90 egzemplarzy albumów numerowanych

Jerzy Lewczyński - Fotografie Pisane (wydane wspólnie z łódzką Galerią Wymiany Józefa Robakowskiego_ - 10 egzemplarzy edycji specjalnej z odbitkami (1 zdjęcie w edycji 10 sztuk, podpisane przez Jerzego Lewczyńskiego) + 90 egzemplarzy albumów numerowanych.

2 komentarze:

Przemysław Nieciecki pisze...

czy wiadomo ile za to cudo trzeba będzie zapłacić ?

Krzysztof Masiewicz pisze...

Prawdopodobnie 40 zł.