08 czerwca, 2012

Z półki kolekcjonera - Honza Zamojski – Vis-à-vis en face

„Vis-à-vis en face (J’ai quinze ans)” to dwunasta publikacja wydawnictwa Morava, artystycznego przedsięwzięcia Honzy Zamojskiego. Portrety wydrukowane w książce (wcześniej naszkicowane palcem na ekranie smartfona) są swobodną interpretacją prac znajdujących się w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.
 

W 2010 roku do kolekcji Fundacji została włączona i skatalogowana pod numerem 0108 grafika Zamojskiego. Monotypia na okładce kryminału (Patricia Highsmith „Znajomi z pociągu”) przedstawia maskę naniesioną farbą drukarską na twarz kobiety.

Dwa lata później, pracując nad „Vis-à-vis en face”, Zamojski stworzył ponad 60 portretów opisanych numerem strony, numerem grafiki i numerem katalogowym kolekcji. W ten sposób opracował zamknięty, na nowo uporządkowany katalog kolekcji. Na pierwszy rzut oka książka może wyglądać jak trawestacja cudzych dokonań artystycznych. Wizualnie może kojarzyć się też z zabawą dziecka, które z uporem i zaskakującą konsekwencją gryzmoli na wyświetlaczu smartfona.

Posługując się tak prostą estetyką, Zamojski nawiązuje do idei bezpośredniego, surowego widzenia. Vis-à-vis. Jednak już na okładce pojawia się siatka, miarowa struktura prowadząca spojrzenie zgodnie z szeregiem wskazówek, poprzez które widziane są nagryzmolone en face portrety.


ISBN: 978-83-933762-3-0
format: 220 x 254 mm, 72 str.
nakład: 350

Brak komentarzy: